Denník N

Newsfilter: Smer pochopil, že s Matovičom mu hrozí ústavné fiasko

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Smer sa zľakol, že na zastropovanie dôchodkového veku nebude mať dosť hlasov. 2. Parlament podporil SNS, ktorá chce skúmať vplyvy zákonov na rodinu a manželstvo. 3. Očkovanie proti HPV vírusu bude zadarmo a nepovinné, ale už sa začína ďalšia protiočkovacia kampaň. Plus jednou vetou, zaujímavé články, citát, FB status, Shooty a MMŠ.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Nedostatočná podpora

V utorok v parlamente schválili viacero zmien zákonov, no hlasovanie o tom najdôležitejšom – o ústavnom zastropovaní dôchodkového veku – poslanci odložili na september. Na schválenie ústavného zákona je potrebných 90 hlasov, no norma je len v prvom čítaní, takže na jej posunutie do druhého čítania by stačilo len 76 hlasov, ktoré by sa v stranách, čo ju predkladajú alebo s ňou s istými výhradami súhlasia, mali nájsť. No predkladatelia si asi nie sú istí dostatočnou podporou, a preto Ján Podmanický zo Smeru oddialenie hlasovania odôvodnil „potrebou získať väčší časový priestor na rokovania“.

Súťaž o najsociálnejšieho. To, že nepôjde o taký jednoduchý proces ako pri iných populistických zmenách ústavy z posledných rokov, zrejme tušil predseda Smeru už pred mesiacom a pol. Keď Fico prišiel začiatkom mája s nápadom zastaviť užitočný nápad svojej vlastnej vlády, aby sa dôchodkový vek každý rok zvyšoval o pár desiatok dní, pripustil, že hľadanie podpory tomuto návrhu bude náročné. Okrem iného hovoril, že treba dať priestor všetkým, ktorí majú záujem, a vytvoriť k tomu aj odborné zázemie, a že by nerád spustil polemiku, či to má byť 64 alebo 65 rokov.

K niečomu podobnému napokon došlo. Ozval sa Most, ktorý oznámil, že návrh nepodporí, čo v Smere aspoň navonok prijali bez hnevu, pretože správne tušili, že ponuke zviesť sa na ľúbivej téme neodolá veľká časť opozície. A tá spolu s koaličnou SNS spustila preteky o to, kto je sociálnejší. Andrej Danko vyhlásil, že strop je fajn, ale návrh je málo ambiciózny. Šéf OĽaNO Igor Matovič pridal požiadavku ešte nižšieho veku odchodu do dôchodku pre ženy, ktorých deti ukončili aspoň učňovku. A niečo podobné požadovala Sme rodina.

Trhliny v populistickej koalícii. Keby klapalo všetko, ako to prebiehalo pri posledných zmenách ústavy, zastropovanie dôchodkového veku už mohlo byť v druhom čítaní. No čosi sa zadrhlo. Ukázalo sa napríklad to, že aspoň časť OĽaNO preteky v populizme nebavia. V nedeľu Veronika Remišová vyhlásila, že je proti podpore tohto návrhu. Ešte predtým Jozef Mihál zo Spolu povedal, že zavedenie stropu parlament aj tak neschváli, keďže hlasy poslancov za Sme rodina a za OĽaNO nie sú isté. A ešte pred mesiacom hovoril predseda SaS Richard Sulík o tom, že je nemilo prekvapený, že sa tieto dve strany, s ktorými práve uzatvára koalície pre komunálne voľby, spájajú so Smerom.

Preto sa nemôžeme čudovať, že v takejto neistej situácii chce Smer získať onen väčší časový priestor na rokovania. Nadpolovičnú väčšinu by teraz zrejme nazbieral, no ústavnú nemá vôbec istú. A Smer nie je známy tým, že by donkichotsky chodil aj do prehraných bitiek.

Igor Matovič, samozrejme, všetko interpretuje ako zlyhanie Smeru a SNS. Andreja Danka obvinil z toho, že nechce, aby bolo OĽaNO podpísané pod žiadnym návrhom zákona, a Fica z toho, že pred Dankom kapituloval.  

Sľub i hrozba. Napokon, Smer z toho ani v tejto situácii nemusí vyjsť najhoršie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie