Denník N

Český lekár si za údajnú liečbu nevyliečiteľných chorôb pýta tisíce, ide o podvod non plus ultra, povedal vedec

Jan Šula. Reprofoto – Doktor za statisíce/ČT
Jan Šula. Reprofoto – Doktor za statisíce/ČT

Zúfalí ľudia sa chytajú každej slamky, no treba ich varovať pred šarlatánmi. Hrozí nielen to, že ich poriadne ošklbú, ale aj to, že pacienti zmeškajú skutočnú liečbu, ktorá by im mohla pomôcť. 

Tento týždeň odvysielala Česká televízia v relácii Reportéri ČT dokument Doktor za statisíce o lekárovi Janovi Šulovi, ktorý o sebe tvrdí, že dokáže vyliečiť nevyliečiteľné choroby ako roztrúsenú sklerózu či autizmus.

Ročne si za svoje služby účtuje aj desaťtisíce eur, zaštiťuje sa spoluprácou s biomedicínskym inštitútom vo Švajčiarsku, ktorý sa nedá nájsť, a zloženie používaných vakcín pred pacientmi tají.

Šula sa chváli tým, že je prvým českým členom britskej Kráľovskej lekárskej komory, no v skutočnosti ide o jeho menovca z 30. rokov minulého storočia.

Ako v dokumente upozorňuje predseda Českého klubu skeptikov Sisyfos Jaromír Šrámek, členom uvedenej spoločnosti sa môže stať prakticky ktokoľvek, čo jej značne uberá na lesku, no to sa bežný pacient nedozvie.

Podvod non plus ultra

Na faktúre za analýzu krvi pacientky s roztrúsenou sklerózou si Šula účtuje viac ako tisíc eur, no ako zistili investigatívci z Českej televízie, vykonáva ho Institute for Biomodulation Medicine, ktorý však vo švajčiarskom Freienbachu, kde má sídliť, nikto nepozná.

Keď lekársku správu o vyšetrení krvi ukázali imunológovi Václavovi Hořejšímu z Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied ČR, vedec poznamenal: „Na prvý pohľad je vidieť, že ide o úplné nezmysly. Je to odkopírované z katalógu firmy, ktorá predáva príslušné protilátky. Myslím si, že je to podvod non plus ultra.“

Eva Havrdová, ktorá vedie Centrum pre liečbu roztrúsenej sklerózy na Karlovej univerzite, k tomu dodala: „Tomuto testu by som neverila ani niekoľko sekúnd.“

Šula sa v dokumente čuduje, prečo sa príbuzný pacientky s roztrúsenou sklerózou, ktorú liečil, zaujíma o to, čo je vo vakcínach, ktoré jej navrhol pichať. „Musíte mi veriť, že to, čo robím, vás uzdraví,“ povie Šula a pochváli sa, že pri roztrúsenej skleróze má 95-percentnú úspešnosť liečby.

Na to lekárka Havrdová povie, že roztrúsenú sklerózu považujeme v tejto chvíli za nevyliečiteľnú a liek by vedcovi zabezpečil Nobelovu cenu. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pseudoveda

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie