Denník N

Ide vaše dieťa prvýkrát do letného tábora? Lektorka radí, na čo sa pripraviť

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Hlavne tí rodičia, ktorých deti idú do tábora prvý raz, by chceli byť o všetkom informovaní a dieťa pošlú do tábora s mobilom.

10-ročná Diana má toto leto premiéru: pôjde prvý raz na dva týždne do letného tábora mimo domova. „Na dennom bola už dvakrát, aj v škole v prírode, ale toto je predsa len iné, lebo ide do prostredia, kde nikoho nepozná a kde nikoho nepoznáme ani my rodičia,“ hovorí jej mama Barbora, ktorá tábor vybrala na základe referencií od priateliek a švagrinej.

Diana mala ísť do tábora so sesternicou, ale tá ide napokon v tom termíne na rodinnú dovolenku. „Aj som to chcela odvolať, ale Diana trvala na tom, že chce ísť,“ hovorí Barbora a nezapiera, že má strach.

Jej dcéra ešte takto dlho z domu sama nebola. Bojí sa aj toho, či sa Diana bude vedieť sama o seba postarať, lebo nie je veľmi samostatná. „Som helikoptérová mama,“ priznáva sa.

Obavy nemá len ona. Rodičia na jednej strane vítajú tábory ako príležitosť zabezpečiť pre dieťa nejakú aktivitu bez toho, aby si museli brať dovolenku v práci či rozmýšľať, čo ich dieťa robí bez dozoru. Na druhej strane majú strach z odlúčenia. A v niektorých prípadoch aj väčší ako samotné deti.

Barbora napríklad plánuje, že Dianu k autobusu zavezie jej otec. „Nechcem sa tam rozplakať.“

Pýtajte sa a informujte

Lektorka detského tábora s niekoľkoročnou praxou Jozefa Pevčíková hovorí, že ak majú rodičia obavy a otázky, najlepšie je o nich hovoriť. „Pýtajte sa nás pred odchodom do tábora, rozprávajte sa s nami o vašich strachoch či nápadoch. Všetko si vysvetlíme a dieťa si potom bez stresu tábor užije,“ radí.

Pevčíková upozorňuje, že rodičia niekedy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rodičovstvo

Teraz najčítanejšie