Denník N

Newsfilter: Pamätáte na Jozefa M.? Aj ten bol do poslednej chvíle v pohode ako Marian K.

Kočnera Mariana zatkli. SNS sa nepohádala so Smerom kvôli stíhačkám. V Bratislave boli nahnevaní farmári.

Správy vybral a komentoval Konštantín Čikovský

Podcasty nájdete na: Apple podcastyPodbeanAmazon AlexaStitcherRSS

1. Kočnera zatkli, žiadne hochštaplerstvo nie je večné

V 90. rokoch bol na Slovensku symbolom vplyvného podnikateľa Jozef Majský. Tvrdil, že prvý milión zarobil dovozom počítačov, ale k naozajstnému majetku sa dostal za Mečiara v privatizácii.

My novinári sme dlho bez dychu hltali jeho rady vláde, čo a ako treba robiť, a aké zákony by mal parlament schváliť, aby sa na Slovensku dobre podnikalo.

Evergrín bol zákon o holdingu, o ktorom potom každý hovoril ako o nevyhnutnosti, ale nikto nevedel, na čo by to vlastne malo byť dobré. Spätne sa zdá, že Majského len iritovala predstava, že by mal štátu platiť nejaké dane a zisky by sa nedali utopiť v spleti pospájaných firiem.

Všetci sme o Majskom zasvätene hovorili, že veľa vie, každého pozná a ktovie, koho každého platí. A že preto sa mu nikdy nič nemôže stať.

S pribúdajúcimi rokmi však bolo čoraz zjavnejšie, že Majský len veľa rozpráva, veľa sľubuje, ale s nikým sa nedelí, no aj tak všetci veria, že s ním urobia dobrý biznis. Aj on tomu uveril, že môže všetko.

Vrchol bol, keď nahovoril Vladimíra Fruniho, nech na neho prepíše BMG Invest a on to nejako dá do poriadku. Dal to do poriadku tak, že cez víkend z firmy zmizol všetok dôležitý majetok a zhruba stotisíc veriteľom tak ostalo ešte väčšie nič.

Nedá sa z hlavy vymazať scéna, ako hneď v pondelok po krachu BMG Investu núkal vtedajší riaditeľ Markízy Pavol Rusko žoviálne na predaj rôzne médiá, ktoré ukradol Majský zo zbytkov Fruniho firiem. „Volal mi Jožo Majský, či ich nekúpim,“ vysvetľoval Rusko sám uveličený, čo všetko je na Slovensku možné.

Problém bol, že vtedy republika stratila nervy. Ešte pár dní predtým, ako Majského a spol. zatkli, sa po Bratislave šírili zaručené fámy, že ho podrží Dzurinda, že veď predsa všetci vieme, kam až siaha Majského vplyv.

Lenže bola to bublina.

Majský práve teraz znova nesedí v base, ale život už má pokazený. Nik si ho neváži a až do smrti sa musí báť, že ho napokon odsúdia. Nechceli by ste sa s ním vymeniť.

Marian Kočner hral podobnú hru s podobnými znakmi podvodníckej geniality. Väčšina z nás doteraz verí, že sa mu nič nemôže stať, a že aj teraz vyšetrovateľov a prokurátorov niekto väčší stopne a postaví do pozoru. Veď predsa vieme, že Kočner každého pozná a na každého niečo má.

Kto iný ako on si môže dovoliť vystupovať tak suverénne a verejne urážať nielen novinárov? Spýtajte sa ľudí, čo ho ešte minulé týždne pozorovali na súde o údajné zmenky voči Markíze, ako dával najavo svoju nadradenosť.

Kočner na záver zjavne uveril aj predstave, že môže od dcéry veľkého amerického koncernu (Markízy) pýtať desiatky miliónov eur cez lajdácky vymyslené zmenky a nenájde sa nikto, kto by ho stopol. Žil v predstave, že je to ako s vratkami DPH – keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Marian Kočner

Newsfilter

Teraz najčítanejšie