Denník N

Súdi Rómov z Moldavy: Skúsenému sudcovi nerobí problém rozhodnúť za deň

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Sudca Martin Baločko tvrdí, že skôr ako odsúdil dvoch Rómov z Moldavy nad Bodvou z krivej výpovede, oboznámil sa so všetkými skutočnosťami zo spisu.

[Roky bezprávia. Neuveriteľný príbeh razie v Moldave  vám priblíži kniha Sama Mareca a Veroniky Prušovej.]

Košický okresný sudca Martin Baločko stihol o trestoch pre dvoch zo šiestich Rómov z osady Budulovská v Moldave nad Bodvou rozhodnúť expresne rýchlo. Trestné rozkazy vydal do jedného dňa od doručenia obžaloby.

Vo štvrtok cez hovorkyňu odkázal, že „pre skúseného sudcu nie je problém naštudovať spisový materiál v rozsahu, ktorý mu bol v tejto veci doručený, tak aby o ňom mohol rozhodnúť.“

Sudca odsúdil Rómov za krivú výpoveď. Úmyselne vraj klamali, keď po policajnom zásahu v osade vypovedali, ako ich policajti zbili.

Ich vyšetrovacie spisy mali spolu viac ako 1100 strán. Nie je to síce veľa, ale dosť na to, aby ich stihol sudca tak rýchlo posúdiť.

Nie je to ľahký prípad ako prichytení vodiči pod vplyvom alkoholu

Trestné rozkazy pritom sudcovia využívajú často. Vďaka nim expresne rýchlo odsudzujú napríklad vodičov, ktorých policajti prichytia pri jazde pod vplyvom alkoholu.

V zložitejších prípadoch je rozhodovanie pomalšie, ako napríklad v spore expredsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý zažaloval za ohováranie novinára Lukáša Milana. Toho odsúdili takisto trestným rozkazom, ale sudcovi to trvalo takmer tri týždne.

Aj prípad Rómov je zložitejší,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Razia v Moldave

Slovensko

Teraz najčítanejšie