Denník N

Medzi námestiami a konšpiráciami: Ako vražda Kuciaka a Kušnírovej zaktivizovala stredoškolákov

Karolína Farská, Martin Jenčo a Ján Vojtaššák. Foto – N a archív Martina Jenča
Karolína Farská, Martin Jenčo a Ján Vojtaššák. Foto – N a archív Martina Jenča

Politiku zrazu rozoberajú medzi sebou aj stredoškoláci, ktorých nikdy nezaujímala. Mladí ľudia sa zapájajú do protestov, hoci od spolužiakov počúvajú aj reči, že robia na prevrate.

Jednou z tvárí protestov Za slušné Slovensko je Karolína Farská, ktorá zvládla organizovať desaťtisícové akcie v maturitnom ročníku a dokázala to prepojiť so školou.

Zisťovali sme, ako vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zasiahla mladých ľudí na stredných školách a či ich dianie na Slovensku motivovalo k tomu, aby sa zapojili do protestov a zmeny svojho okolia.

Oslovili sme aktívnych stredoškolákov, ktorí sa angažovali ešte pred protestmi, aby hovorili o sebe, ale aj o svojich spolužiakoch. Aktivizujú sa, pretože nechcú žiť v krajine, v ktorej môže dôjsť k vražde novinára. Zároveň však dodávajú, že nie všetci ich rovesníci túto tému chápu rovnako. Medzi mnohými stredoškolákmi vražda ani protesty nevyvolali ohlas, niektorí zasa aj pri tejto téme uverili hoaxom.

Ukázali to už staršie prieskumy medzi študentmi stredných škôl: niektorí sú aktívni a chcú zmeniť svoju školu či mesto, no mnohí sú apatickí, hovoria o odchode za hranice, často nepoznajú našu históriu či dokonca zo vzdoru hovoria, že by volili Kotlebu.

Karolína: Najmladšia medzi organizátormi

Vo februári, keď sa verejnosť dozvedela informáciu o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, bola Karolína Farská v poslednom ročníku dubnického gymnázia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie