Denník N

List Kuciakovej sestry Márie: Cítime vinu, že sme ich nedokázali ochrániť

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Na proteste v Bratislave prečítala herečka Petra Polnišová list sestry Jána Kuciaka.

Dobrý večer všetkým. Na úvod vám chcem veľmi pekne poďakovať, že aj po tom všetkom, čo sa od tej udalosti stalo, stále stojíte pri nás a stále vám to nie je jedno.

Rada by som tu dnes stála s vami, a osobne vám poďakovala. Bohužiaľ, nedalo sa mi to zariadiť. Niektorí ľudia nedokážu pochopiť, prečo to robíme. Prečo chodíme na námestia, prečo radšej nesedíme doma a netrúchlime. My trúchlime stále. A navždy budeme, náš život sa zasekol. Srdcia zomreli.

Veď každý z vás, kto utrpel podobnú stratu, vie, o čom hovorím. Lenže my cítime strašnú vinu a ľútosť. Vinu za to, že sme ich nedokázali ochrániť, že sme ich v tom nechali samých, že sme dopustili, aby sa im to stalo.

Ľútosť nad tým, že nevieme nič urobiť. Sami nič nezmôžeme a nezmeníme. Jediné, čo môžeme urobiť, je hovoriť o tom a pripomínať to.

Každý z vás má svoje trápenia a mnohých z vás už unavuje stále o tom čítať. Viem, že káuz je už priveľa a dennodenne vyplávajú na povrch ďalšie. Ale kvôli tým kauzám im to urobili.

Kvôli tomu ich zabili. Nezomreli nešťastnou náhodou. Ich brutálne popravili vo vlastnom dome.

A to len kvôli tomu, že Janko odhaľoval, čo všetko sa na Slovensku deje. Ako najmocnejší štátu okrádajú túto zem a predávajú ju mafii.

Nerobil to len pre seba, ale pre nás všetkých. Chcel krajinu, kde spravodlivosť bude platiť rovnako pre obyčajných ľudí aj pre špičky politických strán.

My chceme to isté, to jediné môžeme pre nich urobiť, že budeme pokračovať v jeho snahe a nebudeme ľahostajní.

Niekedy by som najradšej rodinu pobalila a zobrala niekam ďaleko. Ďaleko od toho všetkého.

Ale nemôžem. Musíme bojovať. Musíme niečo robiť. Niečo pre nich. Sme im to dlžní.

Ďakujem.

Video: Protest Za slušné Slovensko v Bratislave
Autorka: Michaela Barcíková

[Jána Kuciaka poznáme aj vďaka jeho novinárskej práci. Kto však bola Martina Kušnírová? Spoznajte ju vďaka knihe Čriepky. Zborník Martine Kušnírovej in memoriam.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie