Denník N

Počítač oklamete, mňa nie, hovorí žena, ktorá v ére online zoznamiek dohadzuje sobáše ako za starých čias

Ultraortodoxná svadba v izraelskej Netanjii. Foto – TASR/AP
Ultraortodoxná svadba v izraelskej Netanjii. Foto – TASR/AP

Pobožní židia sa ešte stále spoliehajú na dohadzovačky. Jedna z nich dala dohromady stovky párov. Podľa nej o lásku až tak nejde.

Keď som Šulamit Desslerovej po prvýkrát telefonovala, prerušila ma ešte skôr, ako som sa stihla poriadne predstaviť a vysvetliť, prečo volám. Stačilo, že som spomenula meno jednej jej veľmi dobrej (a našej spoločnej) známej, a Šulamit si hneď dala dokopy jedno s druhým.

„A duša moja, koľko máš rokov?“ skočila mi razantne do reči. Keď som jej povedala, že čoskoro 43, rezolútne vyhlásila: „No na prvý sobáš strašne stará. Nedajbože vdova? Alebo mamička hľadajúca dobrú partiu pre dcérku alebo syna? To bude prvá svadba v rodine? Toľko šťastia! Tak rada pomôžem,“ tkala svoje siete bez toho, aby čakala na odpovede. Šulamit je totiž dohadzovačka a nikdy neoddychuje.

Napokon sa mi ju podarilo zastaviť a vysvetliť jej, že by som jej profesionálne služby nechcela využiť, ale o nich napísať. „Do svetských novín? No dobre, ale moju tvár nesmieš ukázať. Veď vieš, kde bývam a ako žijeme,“ povedala mi s vysvetlením, že keby ma neodporúčala tá jej dobrá známa, ani by ma neprijala.

Šulamit býva v meste Bnei Brak neďaleko Tel Avivu, kde prevažnú väčšinu populácie tvoria ortodoxní židia. Takmer 90 percent tamojších voličov volí náboženské strany, prísne sa tam dodržiavajú židovské stravovacie a rodinné pravidlá a majú tam aj obchodné domy čisto pre ženy.

Oddelené svety

V tomto svete, kde sa mladí ľudia vlastne ani nemajú ako stretnúť, lebo od predpubertálneho veku ich rozdelia do dievčenských a chlapčenských škôl a aj na spoločenských podujatiach sedia ženy oddelené od mužov, sú dohadzovačky (túto profesiu však vykonávajú aj muži) ako Šulamit často jedinou cestou, ako si nájsť partnera. Hovoríme pritom o prostredí, kde je manželstvo veľmi dôležité, ľudia sa berú často pred dvadsiatkou a mávajú veľké rodiny.

„Nechcela by som, aby vznikol dojem, že dohadzovačstvo je niečo zastarané alebo že sa týka len ľudí, ktorým sekulárni hovoria ultraortodoxní – ja mám klientelu aj medzi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vzťahy

Životy žien

Teraz najčítanejšie