Peter Sagan si spravil z majstrovstiev Slovenska vlastné preteky, súperom ušiel už 175 km pred cieľom

Foto – TASR

Majster sveta je od nedele aj novým majstrom Slovenska. Peter Sagan ušiel všetkým už po štarte, druhýkrát zaútočil 90 km pred cieľom a nikoho už nepustil pred seba. Na čele odjazdil osamotene takmer 150 kilometrov.

„Nemusím nikomu nič dokazovať,“ vravel Peter Sagan pred štartom spoločných majstrovstiev Slovenska a Česka. Na trati však urobil presný opak. Všetkým dokázal, že je vo výbornej forme, a po dlhom sóle získal už svoj šiesty titul majstra Slovenska.

V Plzni na 192-kilometrovej trati porazil aj všetkých českých cyklistov a po 90-kilometrovom samostatnom úniku nadviazal na tituly brata Juraja z predchádzajúcich dvoch sezón. Peter predtým vyhral M-SR päťkrát v rade – v rokoch 2011 až 2015.

„Je zaujímavé vyhrať takýmto štýlom, ale vyhovovalo mi ísť sám, pretože v početnej vedúcej skupine sa stále striedali nástupy. Ak by som však mal bojovať o český titul, mal by som to ťažšie,“ povedal Sagan v cieli pre RTVS.

Rovnako ako vlani aj tento rok získali všetky tri medaily z majstrovstiev Slovenska cyklisti tímu Bora. Za Petrom Saganom finišoval ako druhý Slovák jeho brat Juraj, ktorý bol druhý aj v celkovom poradí.

Tretí zo Slovákov skončil Michael Kolář, ktorý po pretekoch oznámil koniec kariéry. Kolář má 25 rokov a počas kariéry zaujal hlavne ako pomocník Petra Sagana.

Dramatický súboj o najlepšieho Čecha vyhral Josef Černý z tímu Elkov – Author, ktorý prišiel do cieľa na celkovej tretej priečke.

Najlepším Slovákom do 23 rokov sa stal Matúš Stoček, ktorý vlani prestúpil zo Žiliny do talianskeho celku Petroli Firenze – Hopplá – Maserati.

Vlastné preteky

Peter Sagan bol síce hlavnou postavou spoločného šampionátu v Plzni, na 192-kilometrovej trati sa však príliš nepredpokladalo, že bude režírovať priebeh pretekov.

Podľa prognóz sa mala zopakovať situácia z predchádzajúcich dvoch ročníkov, keď majster sveta kontroloval situáciu zo zadných pozícii a slovenský titul prenechal bratovi Jurajovi.

Realita však bola diametrálne odlišná. Osamotený Peter Sagan nečakane zaútočil už 175 kilometrov pred cieľom a pred pelotónom si vytvoril náskok takmer troch minút.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.