Peter Sagan si spravil z majstrovstiev Slovenska vlastné preteky, súperom ušiel už 175 km pred cieľom

Majster sveta je od nedele aj novým majstrom Slovenska. Peter Sagan ušiel všetkým už po štarte, druhýkrát zaútočil 90 km pred cieľom a nikoho už nepustil pred seba. Na čele odjazdil osamotene takmer 150 kilometrov.

Foto – TASR

„Nemusím nikomu nič dokazovať,“ vravel Peter Sagan pred štartom spoločných majstrovstiev Slovenska a Česka. Na trati však urobil presný opak. Všetkým dokázal, že je vo výbornej forme, a po dlhom sóle získal už svoj šiesty titul majstra Slovenska.

V Plzni na 192-kilometrovej trati porazil aj všetkých českých cyklistov a po 90-kilometrovom samostatnom úniku nadviazal na tituly brata Juraja z predchádzajúcich dvoch sezón. Peter predtým vyhral M-SR päťkrát v rade – v rokoch 2011 až 2015.

„Je zaujímavé vyhrať takýmto štýlom, ale vyhovovalo mi ísť sám, pretože v početnej vedúcej skupine sa stále striedali nástupy. Ak by som však mal bojovať o český titul, mal by som to ťažšie,“ povedal Sagan v cieli pre RTVS.

Rovnako ako vlani aj tento rok získali všetky tri medaily z majstrovstiev Slovenska cyklisti tímu Bora. Za Petrom Saganom finišoval ako druhý Slovák jeho brat Juraj, ktorý bol druhý aj v celkovom poradí.

Tretí zo Slovákov skončil Michael Kolář, ktorý po pretekoch oznámil koniec kariéry. Kolář má 25 rokov a počas kariéry zaujal hlavne ako pomocník Petra Sagana.

Dramatický súboj o najlepšieho Čecha vyhral Josef Černý z tímu Elkov – Author, ktorý prišiel do cieľa na celkovej tretej priečke.

Najlepším Slovákom do 23 rokov sa stal Matúš Stoček, ktorý vlani prestúpil zo Žiliny do talianskeho celku Petroli Firenze – Hopplá – Maserati.

Vlastné preteky

Peter Sagan bol síce hlavnou postavou spoločného šampionátu v Plzni, na 192-kilometrovej trati sa však príliš nepredpokladalo, že bude režírovať priebeh pretekov.

Podľa prognóz sa mala zopakovať situácia z predchádzajúcich dvoch ročníkov, keď majster sveta kontroloval situáciu zo zadných pozícii a slovenský titul prenechal bratovi Jurajovi.

Realita však bola diametrálne odlišná. Osamotený Peter Sagan nečakane zaútočil už 175 kilometrov pred cieľom a pred pelotónom si vytvoril náskok takmer troch minút.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.