Toni Kroos zachránil nádeje Nemecka. Hrá svetovo a podľa odborníkov môže byť ešte lepší

Foto - AP
Foto – AP

Nemecko bolo na pokraji vypadnutia zo svetového šampionátu, ale tvorca hry Toni Kroos ho zachránil krásnym gólom z priameho kopu. Kroos, ktorý v podstate nemá žiadne slabiny, symbolizuje prototyp moderného záložníka.

Samozrejme, remíza 1:1 so Švédskom by pre Nemcov, úradujúcich svetových šampiónov, ešte nevyhnutne neznamenala vypadnutie z majstrovstiev sveta. Matematická šanca by im síce zostala, ale koncu by sa významne priblížili.

Ak by so Švédmi naozaj remizovali, zostali by na treťom mieste a pred posledným duelom s Južnou Kóreou boli v ťažkej pozícii: Švédom a Mexiku by obom na postup vo vzájomnom dueli stačila aj remíza a teoreticky sa mohla zopakovať situácia z roku 1982, keď Nemecko a Rakúsko v neslávnom zápase podobným spôsobom vyradili Alžírsko.

Nemecko je však turnajovým mužstvom a porážka bola preň neprípustná, nehovoriac o konci už v skupinovej fáze. Jeden z najväčších favoritov turnaja hral od 82. minúty bez vylúčeného stopéra Jeroma Boatenga, napriek tomu tréner Joachim Löw reagoval ešte väčším posilnením ofenzívy.

A Nemcom to nakoniec vyšlo: v posledných sekundách zápasu po pomerne zbytočnom faule Jimmyho Durmaza v blízkosti šestnástky dal z priameho kopu gól Toni Kroos, záložník Realu Madrid, ktorý si každý rok zvykol na výhru trofejí.

Potom vylúčia Nemca a Nemci aj tak vyhrajú

Gary Lineker, legendárny anglický útočník a autor slávneho výroku „Futbal je jednoduchá hra, kde 22 chlapov 90 minút naháňa loptu a nakoniec vždy vyhrajú Nemci“, po skončení emotívneho zápasu Nemecka so Švédskom na Twitter napísal: „Futbal je jednoduchá hra, kde 22 chlapov 82 minút naháňa loptu, potom vylúčia Nemca, tak 21 chlapov naháňa loptu ešte 13 minút a nakoniec Nemci stále nejakým spôsobom vyhrajú.“

Toni Kroos pred zápasom kontroverzne povedal, že niektorí Nemci reprezentácii nefandia a želajú si, aby zo šampionátu vypadla.