Denník N

Druhý týždeň MS vo futbale: V televízii držali minútu ticha za argentínsky tím (+ video)

Traja víťazi a dvaja porazení druhého týždňa futbalového šampionátu.

Futbalové majstrovstvá sveta majú za sebou polovicu odohraných zápasov a tímy naďalej udivujú ofenzívnou hrou. Žiaden z doterajších 32 zápasov sa neskončil bezgólovou remízou, čo je nový rekord šampionátu, a premiérový gól dosiahli už aj hráči Panamy.

Víťazi

1. Chorvátsko

Potvrdilo sa, že Chorvátom vyhovujú veľké zápasy, rozladená Argentína bola presne súperom, na ktorom si mohli zdvihnúť svoje beztak vysoké sebavedomie. Výhru v skupine majú Balkánci prakticky istú, Nigéria totiž Juhoameričanov o štyri góly určite neporazí. V podobnej pozícii už boli Chorváti na Eure 2008 a 2016, keď v skupine predstihli Nemcov, respektíve Španielov, no v oboch prípadoch vypadli hneď v nasledujúcom kole.

Tentoraz sa opierajú o najsilnejšiu zálohu na turnaji vedenú Lukom Modrićom. Chorvátska LM10 v zápase favoritov D-skupiny zatienila argentínsku hviezdu s rovnakým monogramom, na čo stopér Lovren zareagoval, že keby Modrić nebol Chorvát, už dávno by mal Zlatú loptu. Príkladne bojovali aj jeho spoluhráči, Rakitić zabránil takmer istému gólu, keď pred vlastnou bránou v sklze vypichol loptu svojmu klubovému spoluhráčovi Messimu.

Chorvátom k víťazstvu pomohlo aj taktické kamikadze trénera Sampaoliho. Argentína v zápase proti Islandu ťahala všetky akcie cez Messiho, za čo ju médiá právom kritizovali, aj preto pred druhým duelom tréner zmenil rozostavenie s cieľom rozložiť zodpovednosť  na viacerých hráčov. Na ihrisko poslal trojicu obrancov (iba jeden z nich bol stopér), pomenil celú zálohu, a hoci už vystriedal 18 hráčov, naďalej ignoroval talentovaného Lo Celsa z PSG.

Pomalí a deštruktívni strední záložníci Enzo Peréz z River Plate a Javier Mascherano z čínskeho Hebei Fortune však nevymysleli vôbec nič, zatiaľ čo trojica Rakitić (FC Barcelona), Modrić (Real Madrid) a Brozović (Inter Miláno) rýchlo menila tempo a prenášala ťažisko hry na krídla, ktorým nedôslední Argentínčania dopriali veľa priestoru.

Aj napriek tomu pomerne dlho trvalo, kým si Chorváti uvedomili, že môžu zvíťaziť. Naštartovala ich až kariusovská chyba brankára Caballera, ktorý nabil Rebićovi na nádherný volej. Vtedy sa už na ihrisko dostali aj Higuaín a Dybala, no ani oni nerozhýbali argentínsku ofenzívu, iba čo svojím príchodom zväčšili dieru medzi obranou a útokom. Tú Chorváti hneď využili a súperovi, ktorý si neuvedomil, že v hre o postup môže byť dôležité aj skóre, strelili ďalšie dva góly.

Sampaoli, ktorý počas celého duelu nervózne pochodoval zo strany na stranu, ukazujúc potetované ruky, vzal prehru na seba a priznal, že nedokázal Messiho zapojiť do hry. Nečakaná výhra Nigérie nad Islandom mu však dala novú nádej na postup zo skupiny, čomu sa potešili aj argentínski funkcionári, ktorí by Sampaolimu museli po prepustení zaplatiť odstupné 20 miliónov eur.

Hostia zápasového štúdia na najväčšom argentínskom športovom kanáli TyC Sports však už mužstvo pochovali. Po prehre s Chorvátskom spoločne držali minútu ticha. Argentínčania však stále majú šancu postúpiť do osemfinále. Stačí im zdolať Nigériu a dúfať, že Island nevyhrá nad Chorvátskom.

2. Anglicko a Belgicko

Angličania s Belgičanmi dlhodobo patria ku krajinám druhého sledu, ktoré sa opierajú o mimoriadnu hráčsku kvalitu, no nedokážu potenciál premeniť na výsledky. Tentoraz dostali na rozbeh ľahkú skupinu s Panamou a Tuniskom a po dvoch kolách majú obaja favoriti šesť bodov a totožné skóre 8:2. Ak by sa vzájomný zápas skončil remízou, bude o víťazovi skupiny rozhodovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

MS vo futbale

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie