Denník N

Postava dňa na MS – Radamel Falcao: Konečne je zdravý a s Kolumbiou môže dokázať veľké veci

Foto - tasr/ap
Foto – tasr/ap

Na posledných MS si nemohol zahrať kvôli zraneniam a mnohí si mysleli, že jeho kariéra sa skončí. V nedeľu pomohol Kolumbii gólom k víťazstvu 3:0 nad Poľskom.

Útočník Radamel Falcao, ktorého ešte pred pár rokmi považovali za jedného z najlepších na svete, má za sebou ťažké sezóny. V období medzi septembrom 2014 a aprílom 2016, ktoré strávil na hosťovaniach z Monaka v Manchestri United a neskôr Chelsea, odohral iba 41 zápasov.

Skvelý zakončovateľ, ktorý predtým k víťazstvu v Európskej lige doviedol Porto (2011) a Atlético Madrid (2012), nemohol hrávať pre časté zranenia. Jeden z hlavných kolumbijských televíznych expertov Ivan Mejia povedal, že už sa o ňom pokojne môže hovoriť ako o bývalom hráčovi.

A kvôli problémom s kolenom zmeškal aj posledný svetový šampionát. Celá krajina sledovala, či bude môcť nastúpiť. Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos zatelefonoval chirurgovi Josému Carlosovi Noronhovi, ktorý mu mal koleno operovať, a povedal mu, že ak „dokážem uzdraviť Falcaa, potom môžem vyhrať i voľby“. Falcaa liečili aj hyperbarickou komorou, ale problémy s väzmi mal naďalej a v Brazílii nastúpiť nemohol.

Falcaov gól proti Poľsku:

Aj bez neho sa však Kolumbia dostala až do štvrťfinále a krásnym futbalom so skvelými protiútokmi zaznamenala štyri víťazstvá v rade, až kým nenarazila na domácu Brazíliu. Ľudia sa pýtali, ako ďaleko sa mohla dostať, keby mala v útoku ešte aj Falcaa.

Tento rok v Rusku už nechýba. V prvom dueli s Japonskom mal po vylúčení Carlosa Sáncheza už v tretej minúte ťažšiu úlohu, lebo dostával na hrot menej lôpt a musel sa aj viac venovať pressingu pri rozohrávke súpera.

Proti Poľsku však – rovnako ako James Rodríguez a Juan Cuadrado – hral fantasticky a druhým gólom definitívne zlomil odpor a postupové nádeje Poliakov (mužstvo Kolumbie napokon vyhralo 3:0). Tí, podobne ako pri posledných účastiach na svetových šampionátoch, končia už v skupinovej fáze.

Falcao po jasnom víťazstve 3:0 pridal na Instagram dve fotky, na ktorých sa radoval z gólu. Do popisu napísal: „Ježiš odpovedal:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

MS vo futbale

Teraz najčítanejšie