Denník N

Iránčania mali pre sankcie problém zohnať dresy, na MS však potrápili aj veľké Ronaldovo Portugalsko

Iránčania oslavujú vyrovnávajúci gól proti Portugalsku. Foto - tasr/ap
Iránčania oslavujú vyrovnávajúci gól proti Portugalsku. Foto – tasr/ap

V krajine sa ženy opäť dostávajú na tribúny a národný tím inšpirovaný známym portugalským trénerom Carlosom Queirozom hral na MS v Rusku výborne.

Žiadna reprezentácia nemusela pred začiatkom majstrovstiev sveta riešiť také elementárne veci ako Irán. Z politických dôvodov mala problémy nájsť si súperov na priateľské zápasy. Grécko najskôr dohodnutý prípravný duel odvolalo, neskôr to isté spravilo aj Kosovo.

Tréner Carlos Queiroz sa sťažoval, že na tréningy museli používať 60-metrové ihrisko a kvôli sankciám voči Iránu riešili aj problémy s logistikou a vybavením, ktoré sú pre ostatné tímy samozrejmosťou. Napríklad firma Nike, ktorá im mala dodať kopačky, od zmluvy tesne pred šampionátom odstúpila.

„Bojujeme kvôli cestovaniu, tréningovým kempom, na to, aby sme získali súperov a kúpili vybavenie. Dokonca aj nákup dresov je výzvou, ale kvôli takýmto výzvam som sa do Iránu zaľúbil. Tieto ťažkosti sa stali zdrojom inšpirácie pre ľudí, vďaka nim sú ešte viac jednotní a bojujú za svoju krajinu. Títo chlapci si zaslúžia úsmev od zvyšku sveta,“ povedal Queiroz v rozhovore s publicistom Andym Mittenom pre magazín GQ.

Obrana lepšia ako Trumpov múr

Futbal znamená pre Iráncov veľa a patrí k dobrým správam v krajine, ktorá je na medzinárodnej úrovni vnímaná negatívne. Napriek tomu, že futbalisti počas prípravy na najväčší turnaj v ich živote mysleli aj na mnohé nefutbalové veci, v Rusku boli výborní.

Prvý zápas proti Maroku, momentálne zrejme najlepšiemu africkému tímu, ktorý je však zložený prevažne z hráčov vychovaných v európskom futbale, vyhrali 1:0. V tom druhom narazili na futbalového giganta Španielsko a podľahli opäť najtesnejším rozdielom, ale odborníci ich chválili.

Irán vynikajúco a obetavo bránil, pri jednej situácii sa na trávnik okrem brankára hodili aj viacerí hráči. Na sociálnych sieťach jeho obranu prirovnávali k nepreniknuteľnému múru a vtipkovali, že je lepší ako ten Trumpov.

Pred posledným zápasom s Portugalskom mal dokonca šancu postúpiť do vyraďovacej fázy. Iránski fanúšikovia zistili, kde Portugalčania spia, a celú noc robili pred hotelom hluk, aby sa nevyspali. A naozaj, favorit sa až do posledných výsledkov obával, aby udržal remízu 1:1, pričom Irán v posledných sekundách nadstaveného času zahodil gólovú šancu.

Dobré výkony Iránu odborníkov zas až tak neprekvapili – veď bol prvým celkom, ktorý sa kvalifikoval na svetový šampionát (samozrejme, s výnimkou Ruska ako organizátora). Keď k tímu Queiroz pred siedmimi rokmi prišiel, v rankingu FIFA sa v porovnaní ázijských celkov nachádzal na siedmom mieste. Nakoniec sa dostal na prvú priečku a až tento mesiac ho preskočila Austrália, ktorá patrí do ázijskej futbalovej konfederácie.

Počas celej kvalifikácie Iránčania dostali iba dva góly a mali ešte silnejší tím ako v roku 2014, doplnený o viacerých mladých hráčov z európskych klubov, ako napríklad Sardara Azmouna z ruského Rubinu Kazaň či Alireza Jahanbakhsha z holandského AZ Alkmaar.

Irán – Portugalsko: 

Inšpiroval ich Queiroz

Iránu vďaka obrovskému nasadeniu začali fandiť aj niektorí neutrálni priaznivci a v skupine s favoritmi celého turnaja ako Portugalsko a Španielsko vôbec nevyzerali ako outsider. Do veľkej miery je to zásluha Queiroza, ktorý pre GQ tvrdil, že ľudia nevnímajú Irán správne: „V krajine vidím to isté ako vo všetkých ostatných:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

MS vo futbale

Teraz najčítanejšie