Denník N

Vedci znížili výskyt pooperačných metastáz o 90 percent

Rakovinové bunky. Ilustračné foto - Fotolia
Rakovinové bunky. Ilustračné foto – Fotolia

Nový liečebný postup cielene aktivuje NK-bunky pacientov. Vedci využili sildenafil a vakcínu proti chrípke.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

V 80. rokoch minulého storočia bolo úplne bežné, že švédski rybári vo svojich výsostných baltických vodách natrafili na ponorku.

Keďže vtedy práve vrcholila studená vojna, takáto udalosť zakaždým vyvolala poplach v radoch švédskych námorných síl. Mohla to totiž byť nepriateľská sovietska ponorka.

A veľakrát aj bola. Množstvo poplachov však bolo falošných – rybári zaregistrovali neškodnú domácu ponorku. V snahe vyhnúť sa falošným poplachom švédsky námorný štáb vydal smernicu pre rybárov, ako sa v takejto situácii zachovať.

A švédska admiralita to spravila šalamúnsky. Nenaučila rybárov spoznávať najrozličnejšie typy mnohých ponoriek východného bloku, ale namiesto toho im v príručke nakreslila, ako vyzerajú typické znaky domácej švédskej ponorky: „Ak natrafíte na ponorné plavidlo, ktoré má na sebe toto, nerobte poplach. Sú to naši.“ A tak rybári alarmovali námorníctvo, iba ak uvideli čosi, čo tie znaky nemalo.

Imunitné NK-bunky

Zhodou okolností v tom istom čase si švédsky imunológ Klas Kärre pri dokončovaní svojej doktorandskej práce lámal hlavu, ako naše imunitné bunky, ktoré voláme NK-bunky (z angl. natural killers, prirodzení zabijaci), rozpoznávajú svoj cieľ.

Dobre už poznal takzvané T-bunky a vedel, ako pracujú. T-bunky rozpoznávajú peptidy naviazané na povrchových komplexoch molekúl MHC. Každá bunka v našom tele ich má na svojom povrchu a prezentuje sa takto T-bunkám ako pri letiskovej kontrole – všetko je o. k., som v pohode.

Ak je však telová bunka infikovaná alebo zvrhnutá na nádorovú, peptidy na jej povrchu sa zmenia a T-bunka okamžite vie, že niečo tu nie je v poriadku. Takúto bunku bez váhania zlikviduje. Niektoré nádorové bunky však následkom mutácie T-bunkovej odpovedi uniknú, lebo na svojom povrchu nemajú komplexy MHC so svojimi peptidmi. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie