Denník N

Prečo sme vypli blog o farmárovi Oravcovi

Roľník František Oravec. Foto N - Vladimír Šimíček
Roľník František Oravec. Foto N – Vladimír Šimíček

Na blogoch Denníka N sú jasne zverejnené pravidlá. Jedným zo základných je, že autorom musí byť reálny človek.

Základné pravidlo hovorí, že s človekom, ktorý neexistuje, nemôžete diskutovať. V prípade blogerky, ktorá sa predstavuje ako Andrea Kováčová, však urobím výnimku. Za posledné dni pustila do sveta toľko fejkových informácií, že to nemôžeme nechať tak.

Osoba, ktorá sa podpisuje ako Andrea Kováčová, si v nedeľu založila blog na Denníku N a uverejnila text o farmároch. Článok mal odhaliť, že verejnosť naletela, keď sympatizovala s farmármi, lebo medzi nimi bol aj František Oravec, ktorý nie je malý farmár, ale agrobarón. Dôkazom má byť to, že dostáva dotácie. Ani náznak informácií o podvodoch alebo zneužívaní systému, ktorý opísali farmári na východe, keď hovorili o ľuďoch blízkych Smeru, ako brali dotácie na cudziu pôdu, ako nechávali biť farmárov, ktorí sa s tým nechceli zmieriť, a ako to všetko mlčky sledovala polícia, prokuratúra, súdy, poľnohospodársky fond a aj ministerka Gabriela Matečná.

Poľnohospodári na Slovensku dotácie dostávajú. Ak sa tak deje v súlade s pravidlami, nie je na tom nič zlé. O Františkovi Oravcovi sme písali opakovane. Keď sme priniesli jeho príbeh, nepísali sme o ňom ako o malom farmárovi. Aj veľký farmár však môže byť obeťou útokov, podvodov a môže mať problém domôcť sa spravodlivosti.

Blog o farmárovi Oravcovi sme preto určite nezmazali pre jeho obsah. Ten je nafúknutý a chcel by byť škandalózny. V skutočnosti len splieta známe fakty a skladá ich do falošného obsahu.

Blog sme vypli z jednoduchého dôvodu: jeho autor je falošný. Na blogoch Denníka N sú jasne zverejnené pravidlá. Jedným zo základných je, že autorom musí byť reálny človek. Pri založení blogu musí uviesť reálne kontaktné údaje. Pod pseudonymom je možné vystupovať iba v prípade, že to redakcia vopred schváli a je na to zásadný dôvod.

V tomto prípade sa veľmi rýchlo ukázalo, že autor neuviedol pravdivé kontakty, a hlavne: hneď po publikovaní blogu ich zmazal. Podobné pokusy falošných blogerov zažívame relatívne často. Bez ohľadu na obsah blogu sa veľmi prísne riadime pravidlami, ktoré sú zverejnené a známe každému, kto sa u nás pokúša blogovať.

Človek, ktorý neexistuje a ktorý píše obvinenia bez toho, že by vedel predložiť dôkazy, je iba fejkovým novinárom. Je to podvod.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie