Denník N

Kuciakova rodina odmietla kontroverznú cenu, ktorú v Prahe prevzal slovenský veľvyslanec

Veľvyslanec a bývalý politik SDĽ Peter Weiss na udeľovaní Krameriových cien.
Veľvyslanec a bývalý politik SDĽ Peter Weiss na udeľovaní Krameriových cien.

Spor okolo Krameriových cien ukazuje, že jasné hranice medzi svetom tradičných a dezinformačných médií sa niekedy hľadajú ťažko.

Slovenská diplomacia sa v Prahe zaplietla do sporu, ktorý výstižne zachytáva zložitosť dnešného mediálneho sveta.

Slovenský veľvyslanec a bývalý predseda Strany demokratickej ľavice Peter Weiss pred dvoma týždňami prevzal v zastúpení rodiny Jána Kuciaka Krameriovu cenu, ktorú zavraždenému novinárovi udelili ako ocenenie jeho práce. Podujatie sa uskutočnilo v priestoroch Slovenského domu, ktorého vybudovanie spolufinancoval štát.

Česká televízia teraz cez víkend upozornila na to, že Kuciakova rodina ocenenie napokon odmietla. Dôvod? Až dodatočne zistila, že ju udeľuje Asociácia nezávislých médií, ktorú založili aj niektorí prevádzkovatelia dezinformačných webov.

„Ľudia, ktorí za ocenením stoja, robia presne ten typ novinárčiny, ktorý sa nesnaží spájať fakty, ale ovplyvňovať verejnú mienku podporou nestability a populizmu. Práve z úcty k Jankovi a Martinke cenu určite neprevezmeme,“ povedal pre Českú televíziu Jozef Kuciak, brat zavraždeného novinára.

Príbeh Krameriovej ceny nie je jednoznačný. Členom poroty je napríklad Jaroslav Plesl, šéfredaktor denníka Mladá fronta Dnes, ktorý síce podozrievajú z toho, že pomáha neoficiálnemu vlastníkovi, premiérovi Andrejovi Babišovi, články však spĺňajú novinárske štandardy.

Okrem slovenského novinára ocenili aj publicistu Alexandra Tomského, ktorý v 80. rokoch pomáhal vydávať exilovú literatúru, patril vo Veľkej Británii medzi poradcov premiérky Margaret Thatcherovej a dnes je jeho hlavnou témou kritika Európskej únie.

Zároveň ocenili bývalého slovenského komunistického novinára Pavla Dinku, ktorý bol v 90. rokoch poradcom Mečiarovho ministra kultúry Ivana Hudeca a neskôr ho usvedčili z plagiátorstva. Dnes vedie Literárny týždenník.

Slovenský dom zahŕňa dve podlažia v dome z 19. storočia. Nachádza sa na Soukeníckej ulici v centre Prahy, otvorili ho na jeseň 2014. Vizualizácia – Slovenský dom

Hlásateľ svetového poriadku

Ceny pomenované podľa spisovateľa a zakladateľa novodobej českej žurnalistiky Václava Mateja Krameria udeľovali tretí rok. V porote sedel aj riaditeľ Slovenského domu, bývalý diplomat Vladimír Skalský.

Vznik tejto inštitúcie iniciovali v roku 2013 prezidenti Miloš Zeman a Ivan Gašparovič s cieľom „udržiavať a zvyšovať úroveň česko-slovenských vzťahov“.  Dokončený bol o rok neskôr.

Jeho vlastníkom je združenie Slovensko-český klub, ktoré každý rok dostáva od ministerstva zahraničných vecí dotácie v tisícoch eur na vzdelávacie aktivity.

České médiá si Krameriovu cenu všímajú najmä pre osoby, ktoré založili spomínanú Asociáciu. Jedným z nich bol Jan Korál, ktorý stojí za webom NWOO.org. Už jeho názov odkazuje na známu konšpiračnú teóriu o novom svetovom poriadku. „Sám Korál píše, že jeho web má za cieľ nedopustiť nadvládu slobodomurárov a iluminátov,“ pripomína Česká televízia.

Korál podľa týždenníka Respekt rečnil v minulosti na demonštráciách proti NATO, proti „vlastizradnej Českej televízii“, kde sa pokrikovali heslá požadujúce napríklad aj „pravdu o 11. septembri 2001“.

Ďalším zakladateľom je Ondřej Geršl, zakladateľ serveru AC24, ktorý šíri prokremeľskú propagandu. „Nájdeme tu kombináciu čistokrvných konšpiračných teórií zameraných proti západným inštitúciám s metódami ‚systém vám klame, iba my nie‘,“ poznamenal Respekt.

Z týchto a ďalších dôvodov sa od ceny dištancoval aj šéfredaktor serveru Aktuality.sk Peter Bárdy, pre ktorý Ján Kuciak písal.

„S nevôľou som sa dozvedel, že môj zavraždený kolega Ján Kuciak dostal Krameriovu cenu. Ján ctil pravdu a fakty, čo je v priamom rozpore s tým, čo robia konšpiračné weby,“ napísal Bárdy na sociálnych sieťach.

Oslavný článok o Krameriovej cene vyšiel napríklad na stránkach Haló novín, ktoré vlastní Komunistická strana Čiech a Moravy. Ich článok následne zdieľala aj stránka Slovenského domu.

Veľvyslanec: mali by budovať mosty

Ľudia zo spomínanej Asociácie reagujú na tieto výhrady frázami o tom, že „mainstream“ sa ich snaží kádrovať a cenzurovať za to, že majú iný názor.

„A pretože im už skutočne dochádza vecný arzenál, tak už iba kričia a volajú po pomste. Už je to iba taká žurnalistika ako v Rudom práve na začiatku 50. rokov v duchu ‚psom psiu smrť‘,“ reagoval jeden zo spoluorganizátorov podujatia Petr Žantovský.

Takzvaných alternatívnych médií sa vo svojom príhovore zastal aj slovenský veľvyslanec Weiss, ktorý ich postavil na rovnakú úroveň s médiami tradičnými. Hosťom podujatia vysvetlil, že chce pomôcť budovať „symbolický most medzi mediálnym mainstreamom a médiami alternatívnymi“.

„Oslovil ma zámer osloviť najlepších tvorcov novinárskeho cechu bez ohľadu na to, kam píšu – len podľa toho, ako si dokážu zachovať osobnú integritu. Nemyslím si, že bude ozdravujúce, keď väčšinová skupina žurnalistov bude kolegov, ktorí boli odvážni predložiť iný výklad udalostí, ostrakizovať,“ rečnil Weiss.

Hoax nie je názor

Kritici Krameriových cien naopak zdôrazňujú, že im neprekáža iný názor, ale to, že alternatívne médiá šíria dezinformácie. Česká televízia  zhromaždila niekoľko titulkov z webov AC24 a NWOO.org: „Piloti, lekári a vedci odhaľujú chemtrails“, „Šesť židovských spoločností

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie