Denník N

Rukavice nemal, dres si pral v rieke. Nič nie je nemožné, odkazuje 45-ročný brankár Egypta, ktorý chytal na MS

El-Hadary. Foto – AP
El-Hadary. Foto – AP

Za reprezentáciu hral s budúcim zaťom, kým sa nezistilo, že ten sa ešte predtým zasnúbil s iným dievčaťom. Do diania na majstrovstvách sveta zasiahol ako najstarší hráč vôbec.

Krajina, ktorá so zlatou generáciou v rokoch 2006, 2008 a 2010 trikrát po sebe vyhrala Africký pohár národov, nebola schopná kvalifikovať sa na svetový šampionát od roku 1990. V roku 2010 vypadli v baráži s rivalom Alžírskom, o štyri roky dostali debakel od Ghany.

Prišli politické nepokoje, revolúcia a masaker na štadióne Port Said. Ak sa egyptská liga hrala, tak dlho len bez fanúšikov.

V októbri minulého roka to vyzeralo tak, že egyptský sen o majstrovstvách sveta sa opäť zrúti. Hviezda Liverpoolu Mohamed Salah síce otvorila skóre, ale Kongo vyrovnalo a až do posledných sekúnd držalo nerozhodný stav, ktorý Egyptu na postup do Ruska nestačil. Na konci nadstaveného času však došlo k faulu v pokutovom území a Salah rozhodujúcu jedenástku premenil.

Úspech pre celý Egypt

Legendárny brankár Essam El-Hadary, ktorého portál Bleacher Report v ankete o päťdesiat najlepších afrických hráčov histórie umiestnil na šiestu priečku, ako tradične vyliezol na brvno svojej brány a oslavoval. „Nikdy nebol výhľad odtiaľ krajší,“ povedal v rozhovore pre The Players’ Tribune.

„Cítil som sa veľmi hrdo, zdalo sa mi, že prasknem. Egypt na toto čakal 28 rokov, ja celý život. Úprimne môžem povedať, že to bol najšťastnejší deň v mojom živote. Ako skúsený hráč by som rád povedal, že som bol pokojný a kontroloval sa. Ale kto mi bude veriť? V skutočnosti som tam pobehoval, ako keby som mal pätnásť.“

Väčšina futbalistov rozmýšľa o konci kariéry už krátko po tridsiatke, ale El-Hadary má už 45 a v bránke Egypta sa rozhodne neocitol len na základe zásluh.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie