Denník N

Pellegrini skúsil zobrať ÚVO automatickú kontrolu eurofondov, teraz ponúka kompromis

Premiér Peter Pellegrini a podpredseda vlády Richard Raši. Foto – TASR
Premiér Peter Pellegrini a podpredseda vlády Richard Raši. Foto – TASR

Premiér vraví, že Komisia nesúhlasí s tým, aby Úrad pre verejné obstarávanie mal pri kontrole eurofondov také kompetencie ako riadiace orgány, čiže ministerstvá.

Premiér Peter Pellegrini naznačil, že so šéfom Úradu pre verejné obstarávanie bude hľadať kompromis, ktoré eurofondové zákazky pred ich podpisom by mal úrad aj naďalej kontrolovať automaticky a ktoré už nie.

Pellegrini reagoval na kritiku, že vláda nechce, aby eurofondové zákazky ešte pred podpisom zmluvy podliehali takej kontrole Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) ako doteraz.

Úrad vlády a úrad podpredsedu vlády pre investície Richarda Rašiho (Smer) totiž navrhli vypustiť paragraf, ktorý o ex ante kontrolách ÚVO hovorí. Tvrdia, že kontroly zbytočne predlžujú verejné obstarávanie aj o 3 mesiace.

„Odmietam akékoľvek dohady, že by niekto chcel znetransparentniť celý spôsob čerpania eurofondov. Je to extrémne všetko dlhé a treba to skracovať,“ povedal dnes premiér.

Pellegrini hovorí, že nechce, aby to vyzeralo tak, že vláda je v spore s ÚVO. Hovorí tiež, že je veľký fanúšik novej reformy, ktorú chystá nový predseda úradu. Šéfom ÚVO je Miroslav Hlivák, do funkcie sa dostal vlani po verejnom vypočutí a pravdepodobne s podporou strany Most-Híd.

„Ja nechcem, aby si niekto uzurpoval, že on je najmúdrejší a že mu niekto berie agendu. Ak je (kontrola) v priemere 102 dní a je to jedno, či to trvá na úrade alebo úradníkom, keď to nebude, 102 dní máme ušetrených,“ povedal Pellegrini.

Reagoval tak na vedenie ÚVO, ktoré minulý týždeň pripomenulo, že ÚVO je nezávislý orgán a v zahraničí sú také kontroly úplne bežné.

ÚVO tiež tvrdí, že za meškanie sú vinné úrady, ktoré nie sú schopné mu dodať rýchlo všetky podklady potrebné na kontrolu. ÚVO tiež tvrdí, že vlani vďaka kontrolám zistil pochybenia, ktoré by mohli viesť ku korekciám za 100 miliónov eur.

Pellegriniho kompromis

Pellegrini navrhuje kompromis, tvrdí, že so šéfom ÚVO bude hľadať hranicu, ktoré zákazky by sa mali aj naďalej kontrolovať pred podpisom zmluvy. „Ak si povieme, že dnes je limit

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie