Denník N

Babiš a Zeman si Česko pletú s vlastným majetkom

Foto – TASR
Foto – TASR

Babiš hovoril, že chce štát riadiť ako firmu. Ako majiteľ štátu však často dáva prednosť lojalite pred schopnosťou.

Tento rok uskutočnené stretnutia premiérov V4 boli v jednom bode výnimočné. Prvý raz v dejinách tejto organizácie na nich ani jednu z vyšehradských krajín nezastupoval politik, ktorý by v nejakej miere nepredstavoval ohrozenie demokracie.

O kvalite prítomných na minulotýždňovom stretnutí v Budapešti najlepšie vypovedá, že najštandardnejším politikom a najmenšou hrozbou z nich bol Peter Pellegrini. Ten je „len“ populistom snažiacim sa udržať pri živote mafiánsky štát vybudovaný svojím predchodcom.

Čo je to oproti Viktorovi Orbánovi, ktorý už otvorene vládne autoritársky alebo oproti Mateuszovi Morawieckemu, ktorý sa len snaží byť ľudskou tvárou nádejne sa vyvíjajúceho autoritárskeho režimu Jarosława Kaczyńskeho?

Na vlaňajších samitoch aspoň Česko zastupoval Bohuslav Sobotka, ktorému síce chýbali charizma aj vízie, stále však patril medzi demokratických politikov. Tento rok už i Česko reprezentoval Andrej Babiš, ktorý je dnes niekde na pol ceste medzi Pellegrinim a Orbánom.

Babiš síce tiež má autoritárske sklony, tie sa však (aspoň zatiaľ) prejavujú najmä dovnútra jeho hnutia ANO. V jeho prípade je najväčším problémom to, že všetko od zahraničnej politiky, výberu domácich spojencov až po zmeny v zákonoch a v štátnej správe podriaďuje svojim osobným a podnikateľským potrebám.

Babiš už roky tvrdí, že chce štát riadiť ako firmu. Smerom k voličom len zabúda dodať, že úlohou súkromnej firmy nie je pracovať pre blaho spoločnosti, ale prinášať profit vlastníkovi. Babiš sa naozaj snaží Česko riadiť ako firmu, ako svoj súkromný majetok. Uvedomuje si dokonca i to, že firma síce potrebuje schopných zamestnancov, aby prosperovala, pre samotného majiteľa je však niekedy užitočnejšie obetovať schopnosti v prospech lojality.

Dobrým príkladom je spor o kandidátku hnutia ANO na post ministersky spravodlivosti, doterajšiu poslankyňu Taťánu Malú. V Česku sa asi ešte nestalo a môže to byť dokonca svetový unikát, aby budúci premiér svoju kandidátku na verejnosti uviedol radou, že má byť vo svojej novej funkcii spočiatku ticho,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Miloš Zeman

Komentáre

Teraz najčítanejšie