Denník N

Ak sú ľudia opakovane vystavení fake news na Facebooku, po čase ich vnímajú ako viac pravdivé

Ilustrácia – Fotolia
Ilustrácia – Fotolia

Psychológovia experimentálne overili ľudovú múdrosť zachytenú v prísloví „stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou“.

Keď sme stiahli blog autora s falošným profilom za to, že porušil pravidlá blogovania, poslanec Ľuboš Blaha z toho usúdil, že v Denníku N sú cenzori, ktorí „surovo opľuli Kuciakov odkaz“ a „bez mihnutia oka vymažú blog, lebo sa im nehodí“.

Pohovoril tiež o slobode slova a potom zmazal a zablokoval všetkých, čo mu nadšene nezatlieskali.

Niet divu, že po poslancovom pamflete okamžite siahli dezinformačné médiá, ktoré si zo šírenia podobných fake news spravili živnosť.

Efekt iluzórnej pravdy

Šírenie fake news ohrozuje demokraciu, vraví pre Denník N psychológ z Yalovej univerzity Gordon Pennycook. „Všetko, čo podlamuje schopnosť ľudí osvojiť si pravdivé informácie, podkopáva tiež schopnosť ľudí robiť vo voľbách racionálne rozhodnutia.“

Pennycookovi a jeho kolegom vyjde v časopise Journal of Experimental Psychology: General štúdia, v ktorej skúmali, či ľudia považujú lživé tvrdenia za viac pravdivé, ak sú im vystavovaní opakovane.

Článok je v tejto chvíli voľne prístupný v knižnici Social Science Research Network (SSRN).

Autori zistili, že s opakovaním lživých správ stúpa u ľudí presvedčenie, že by na nich snáď mohlo niečo byť a mohli by byť pravdivé.

Experimentálne tak overili ľudovú múdrosť zachytenú v prísloviach ako „niet dymu bez ohňa“, „na každom šprochu pravdy trochu“ či „stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou“.

Vedci v štúdii píšu, že politici, ktorí opakovane šíria fake news – medzi nich možno zaradiť prezidenta Trumpa alebo spomínaného poslanca Blahu –, „budú úspešní – aspoň do istej miery – v tom, že presvedčia časť ľudí, že lživé tvrdenia sú v skutočnosti pravdivé.“

Jav, o ktorom je reč, sa volá „efekt iluzórnej pravdy“ (z angl. illusory truth effect). Písali sme o ňom už v minulosti, no Pennycook a jeho tím overovali, či sa vzťahuje aj na fake news. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Hoaxy a propaganda

Teraz najčítanejšie