Denník N

Niečo ako kedysi naši hokejisti. Stará argentínska garda odstavila trénera a silou vôle odvrátila fiasko

Do úlohy hrajúceho trénera sa vžil Javier Mascherano.

Zostrih zápasu:

Spomínate si na situáciu z olympijského hokejového turnaja vo Vancouveri 2010 MS 2009, keď Michal Handzuš počas time-outu zobral tabuľku a nakreslil spoluhráčom, ako hrať presilovku oslabovku? Tréner Ján Filc ho to nechal spraviť naschvál, bol tréner-demokrat vedomý si výnimočnosti generácie, ktorú viedol.

Zápas si teraz sami odkoučovali aj futbalisti Argentíny, ktorí s veľkými problémami postúpili do osemfinále majstrovstiev sveta v Rusku vďaka víťazstvu 2:1 nad Nigériou.

Tréner Jorge Sampaoli im však velenie neprenechal dobrovoľne, ako to spravil svojho času Filc. Trojica hráčov Lionel Messi, Javier Mascherano a Nicolas Otamendi po prehre 0:3 s Chorvátskom požiadala technického riaditeľa argentínskeho zväzu Jorgeho Burruchagu, aby si mohli sami určiť taktiku a zostavu na dôležitý zápas proti Nigérii.

„Hovoril som s Burruchagom, viem, že dovolil hráčom prevziať vedenie,“ povedal britskému Daily Mailu Ricardo Giusti, jeho bývalý spoluhráč. Spolu sa stali v roku 1986 majstrami sveta v tíme vedenom Diegom Maradonom.

Vzťahy v argentínskom tíme zrejme nie sú najlepšie. Messi nie je kamarát s Maurom Icardim z Interu Miláno, ktorý sa na MS nedostal napriek tomu, že je najlepším strelcom talianskej ligy.

Sampaoli si teda nechal hráčmi nadiktovať základnú zostavu aj taktiku. Kamery dokonca zachytili, ako v tréningovom centre vedľa trénera sedí Mascherano, nazerajú spolu do notesa a zrejme tvoria taktiku.

Argentína je na tom napriek silným menám herne katastrofálne. V kádri síce má pretlak excelentných zakončovateľov, no márne by ste hľadali špičkových stredových hráčov typu Modrič či Kroos.

Hra tímu zvykne vyzerať tak, aké sú schopnosti stredných záložníkov. No a srdcom argentínskej zálohy je Javier Mascherano, keďže Sampaoli na tento post nemá nikoho lepšieho.

Nič proti nemu,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kúpte si knihu o Matejovi Tóthovi Odchýlka

Do obchodu

MS vo futbale

Teraz najčítanejšie