Denník N

Niečo ako kedysi naši hokejisti. Stará argentínska garda odstavila trénera a silou vôle odvrátila fiasko

Do úlohy hrajúceho trénera sa vžil Javier Mascherano.

Zostrih zápasu:

Spomínate si na situáciu z olympijského hokejového turnaja vo Vancouveri 2010 MS 2009, keď Michal Handzuš počas time-outu zobral tabuľku a nakreslil spoluhráčom, ako hrať presilovku oslabovku? Tréner Ján Filc ho to nechal spraviť naschvál, bol tréner-demokrat vedomý si výnimočnosti generácie, ktorú viedol.

Zápas si teraz sami odkoučovali aj futbalisti Argentíny, ktorí s veľkými problémami postúpili do osemfinále majstrovstiev sveta v Rusku vďaka víťazstvu 2:1 nad Nigériou.

Tréner Jorge Sampaoli im však velenie neprenechal dobrovoľne, ako to spravil svojho času Filc. Trojica hráčov Lionel Messi, Javier Mascherano a Nicolas Otamendi po prehre 0:3 s Chorvátskom požiadala technického riaditeľa argentínskeho zväzu Jorgeho Burruchagu, aby si mohli sami určiť taktiku a zostavu na dôležitý zápas proti Nigérii.

„Hovoril som s Burruchagom, viem, že dovolil hráčom prevziať vedenie,“ povedal britskému Daily Mailu Ricardo Giusti, jeho bývalý spoluhráč. Spolu sa stali v roku 1986 majstrami sveta v tíme vedenom Diegom Maradonom.

Vzťahy v argentínskom tíme zrejme nie sú najlepšie. Messi nie je kamarát s Maurom Icardim z Interu Miláno, ktorý sa na MS nedostal napriek tomu, že je najlepším strelcom talianskej ligy.

Sampaoli si teda nechal hráčmi nadiktovať základnú zostavu aj taktiku. Kamery dokonca zachytili, ako v tréningovom centre vedľa trénera sedí Mascherano, nazerajú spolu do notesa a zrejme tvoria taktiku.

Argentína je na tom napriek silným menám herne katastrofálne. V kádri síce má pretlak excelentných zakončovateľov, no márne by ste hľadali špičkových stredových hráčov typu Modrič či Kroos.

Hra tímu zvykne vyzerať tak, aké sú schopnosti stredných záložníkov. No a srdcom argentínskej zálohy je Javier Mascherano, keďže Sampaoli na tento post nemá nikoho lepšieho.

Nič proti nemu,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

MS vo futbale

Teraz najčítanejšie