Denník N

Polovica pacientov dostáva podľa vedca chemoterapiu zbytočne. Vyvíjajú test, ktorý má odstrániť chyby pri diagnostike

Pavol Čekan. Foto - archív MultiplexDX
Pavol Čekan. Foto – archív MultiplexDX

Slovenskí vedci pracujú na poli personalizovanej medicíny, keď už nebude existovať jeden typ liečby pre všetkých, ale liečba sa bude takpovediac šiť na mieru daného človeka podľa špecifík jeho ochorenia.

Podľa biochemika Pavla Čekana zo spoločnosti MultiplexDX dochádza v súčasnosti pri diagnostike rakoviny zhruba v polovici prípadov k chybám.

Z toho dôvodu dostávajú chemoterapiu zbytočne aj tí pacienti, ktorí ju nepotrebujú (z angl. false positive), a neliečia sa tí, ktorí by sa naopak mali (false negative).

Ďalšie chyby vyplývajú z toho, že súčasné diagnostické metódy nie sú presné, takže lekárom splynú dve odlišné rakoviny – ktoré by vyžadovali odlišnú liečbu – do jednej.

„Navyše, súčasné diagnostické metódy nedokážu presne stanoviť, koľko dávok lieku alebo terapie onkologický pacient potrebuje, takže často dochádza k preliečeniu alebo nedoliečeniu nádoru,“ vraví Čekan, zakladateľ MultiplexDX.

Hľadajú investorov

S kolegami pracuje na vývoji presnejších metód, ktoré určia, či pacient potrebuje chemoterapiu, a ak áno, aká liečba je na daný typ rakoviny najvhodnejšia.

Minulý mesiac sa MultiplexDX stal absolútnym víťazom súťaže Mladý inovatívny podnikateľ 2018. V minulosti vyhrali aj súťaž StartUp Awards 2016.

V spoločnosti momentálne hľadajú investorov, ktorí by sa stali spoluvlastníkmi firmy a investovali do ďalšieho rozvoja firmy. „Chýba nám stotisíc eur do milióna, aby sme ešte viac rozbehli predaj produktov, ako sú sekvenačné adaptéry a vizualizačné sondy, a stabilizovali sme tak firmu,“ povedal Čekan.

Vedec sa na Slovensko vrátil po dvadsiatich rokoch v zahraničí, najmä v USA. „Zo Spojených štátov by sme na Slovensko chceli preniesť vedecko-vývojovú aj výrobnú časť firmy. V pláne máme vytvoriť v Bratislave laboratórium, kde by sme zamestnali niekoľko slovenských vedcov na pozíciách ako laboratórny technik či biochemik, aby neodišli do zahraničia a zostali na Slovensku,“ hovorí Čekan.

Vizualizačná metóda

V spoločnosti chcú pracovať na vývoji presnejšej diagnostickej metódy, ktorá bude mať dve zložky, vizualizačnú a sekvenačnú. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie