Denník N

Budíček o 5:30, strava ako v škole, na mobil zabudnite. Kočner si zvyká na nové pravidlá

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Zrazu sa ocitnete v obmedzenom priestore a každý večer počujete, ako vás na trikrát zamknú. Vyrovnať sa s tým, ako aj s tým, že sa nemôžete kedykoľvek porozprávať s blízkymi, je vo väzbe to najťažšie.

Z Najvyššieho súdu priamo do Justičného paláca. Čo asi bežalo vo štvrtok poobede Marianovi Kočnerovi hlavou, keď už bolo jasné, že ide za mreže? Aký je život vo väzbe? Je to naozaj také nepríjemné, ako sa hovorí?

Tí, čo si ňou prešli, hovoria, že áno. Väzba je horšia ako pobyt vo väzení, ktorý prichádza po vynesení rozsudku a odsúdení.

„Zrazu zostanete sami. Nemáte možnosť sa kedykoľvek stretnúť a hovoriť s najbližšími. Práve strata bezprostredného kontaktu s rodinou je to najhoršie,“ hovorí Peter, ktorý si väzbou v bratislavskom Justičnom paláci prešiel pred ôsmimi rokmi. Odvtedy sa tam veľa zmenilo a zázemie je po rekonštrukcii, ktorá ďalej prebieha, už lepšie.

V celách sú elektrické zásuvky, obvinení môžu používať rýchlovarné kanvice či pozerať televíziu. V niektorých celách sú aj sprchy. Prísny režim a obmedzenie na slobode však ostávajú.

Keď som počul, ako ma zamkli, nemohol som spať

Martin bol vo väzbe štyrikrát. Prvý raz to je najhoršie. „Ľudia to prežívajú naozaj ťažko. Ja tiež.“ Až postupom času sa obvinený stáva ostrieľanejší.

Obvinení musia mať v skrinkách poriadok, zoznam určuje aj to, čo presne si môžu priniesť na oblečenie z domu. Zdroj – Ústavný poriadok pre obvinených v Bratislave, ZVJS

Jozef sa nedávno vrátil po ôsmich mesiacoch z väzby v Košiciach a v Banskej Bystrici. A aj on vraví, aké ťažké je si spočiatku zvyknúť. Sám bol svedkom toho, ako si dvaja obvinení pokúsili siahnuť na život. Oboch zachránili.

Najhoršie sú prvé dni, keď je obvinený na uzavretom oddelení. Je sám. Musí sa vyrovnať so situáciou a s novými pravidlami. „Pochopíte, že tam vám už nič nepomôže, nech ste boli čímkoľvek predtým,“ hovorí Jozef. Pred obvinením žil pokojný spoločenský život, finančne je na tom dobre. No čo z toho, keď ste zatvorení?

„Prvú noc som vôbec nespal. Nevedel som sa zmieriť s tým, že som v uzatvorenom priestore. Po večierke nás všetkých zavreli do cely a zatvorili na tri zámky.“ Jozef má ešte čerstvé spomienky na väzbu. Hovorí, že osem mesiacov v nej ho veľmi zmenilo. Predtým by venoval práci aj 25 hodín denne, keby to šlo. „Dnes viem, že najdôležitejšia je rodina.“

Raz do mesiaca: Donaha

Denný režim vo väzbe aj vo výkone trestu má presné pravidlá. V Justičnom paláci je budíček ráno o pol šiestej, večierka o pol desiatej. Medzitým trikrát denne strava – o šiestej raňajky, o dvanástej obed a o piatej večera. Okrem toho jedna hodina denne vychádzka a pomedzi to veľa, veľa voľného času. Ak obvinený nepracuje, hodiny sa mu vlečú.

Marian Kočner odišiel z Najvyššieho súdu s putami na rukách. Foto N – Tomáš Benedikovič

V cele je povolené počúvať rádio. Ak si obvinený vybaví televízor, tak aj pozerať televízne programy. Televízor preveria zamestnanci justičnej stráže, nesmie mať uhlopriečku väčšiu ako 43 centimetrov. Preverenie znamená, že zamedzia všetky USB vstupy a zamedzia používať teletext. To všetko by mohlo sprostredkovať kontakt so svetom za mrežami.

Ďalšia možnosť sú knihy. Aj Martin trávil čas vo väzbe najmä čítaním. „Knihy mi nosievali z domu, ja som si ich požičiaval aj vo väzenskej knižnici.“ Jozef trávil čas čítaním a písaním listov. Neprekážalo mu ani to, že ich vždy niekto zo zamestnancov justičnej stráže pred odoslaním musel prečítať.

Ako hovorí – „prispôsobil som sa podmienkam“. To znamená, že človek sa musí zmieriť s tým, že je neustále pod kontrolou. Nie každý to dokáže zvládať bez väčších problémov.

Dbá sa na čistotu v celách. Kontroly sú niekoľkokrát denne. Raz do mesiaca sa musí obvinený v osobitnej miestnosti vyzliecť donaha a prejsť prehliadkou. Rovnako musí vyložiť všetky veci zo skrinky. Je to kontrola, či neprechováva zakázané látky.

Treba dodržiavať poriadok, deň má presne stanovený režim. Zdroj – Ústavný poriadok pre obvinených v Bratislave, ZVJS

V celách môžu byť obvinení samostatne, ak o to požiadajú. Inak sú spoločné cely. Ubytovacia plocha pre jedného obvineného musí byť najmenej 3,5 štvorcového metra. Adrián Baláž zo Zboru väzenskej a justičnej stráže vysvetľuje, že ak sa nadmerne zvýši počet obvinených, tak plochu je možné na nevyhnutne potrebný čas znížiť. V súčasnosti to nie je potrebné. Kapacita ústavu v Bratislave je 497 miest, pričom 227 je na výkon väzby a 270 na výkon trestu. „V súčasnosti je v ústave umiestnených 190 obvinených a 267 odsúdených,“ dodáva Baláž.

V cele má obvinený nárok na lôžko s matracom, podhlavníkom, prikrývkou, lôžkovou bielizňou a stoličku. Okrem toho tam má stolík, umývadlo s pitnou vodou, rozhlas po drôte, elektrické osvetlenie a signalizačné privolávacie zariadenie. Cela musí byť vybavená oddeleným hygienickým zariadením, teda toaletou a umývadlom. Sprchy samozrejmosťou nie sú. Okrem toho má každý aj skrinku na osobné veci a oblečenie, ktorá je na zámok.

Nemusia mať uniformu

Dnes už  obvinený nemusí nosiť väzenský mundúr. Môže si priniesť vlastné veci, no musí mať zabezpečenú ich pravidelnú obmenu. Ústavný poriadok presne vymenúva, čo si môžu priniesť z domu: dve teplákové súpravy, tri košele alebo tričká, sedem párov ponožiek, sedem kusov slipov, prezuvky, tenisky, dva uteráky a pyžamo.

Výmena vlastného oblečenia je na programe každú stredu. Doobeda môžu príbuzní obvinenému priniesť čisté veci a popoludní sa zbiera nosené. Ústavný odev sa vymieňa podľa potreby obvinených.

V cele ešte môžete mať hodinky, fotografie, vlastné knihy aj časopisy, ale aj písomnosti týkajúce sa trestnej veci, pre ktorú ste zatvorení.

Na prídel, ak si obvinený neprinesie vlastné, sú aj hygienické potreby. Jeden hrebeň, zubná kefka na päť mesiacov, zubná pasta na dva mesiace, k tomu šampón, mydlo, mydlo na holenie, holiaca štetka, či jednorazový holiaci strojček a toaletný papier.

Justičný palác. Foto – TASR

Martin spomína, že počas jeho väzby platilo, že obvinení sa sprachovali dvakrát do týždňa. „A to teda nebolo veľmi postačujúce.“ Niektorí sa oplachovali aspoň v umyvadlách v celách. Nech sa tí čistotnejší snažili akokoľvek, smrad bol v ústave stále. O to radšej sa potom išiel človek vyvetrať na prechádzku na čerstvý vzduch.

Štandardné menu

Martin spomína, že strava veľmi závisela od toho, kto mal službu v kuchyni. „Nebola však omnoho horšia ako v školskej jedálni.“ Baláž vysvetľuje, že strava má zabezpečiť odporúčané výživové dávky a prihliada sa na druh a náročnosť vykonávanej práce, vek aj zdravotný stav obvineného. Do úvahy berú aj kultúrne a náboženské tradície obvinených. Potrebné je však požiadať o výnimku.

Ako teda vyzerá bežný jedálniček obvinených? Na raňajky dostanú napríklad chlieb s taveným syrom, hydinovou salámou a čajom. Na obed to bude brokolicová polievka a ako druhé jedlo kuracie rizoto s cviklovým šalátom. Večer je to šošovicový prívarok s hydinovou sekanou a pečivom. 

„Tí, ktorí boli zvyknutí veľa jesť doma, bývali hladní,“ hovorí Martin. V ústave je aj bufet. Nákup je povolený vo štvrtky a v piatky. Dostať tam základné potraviny, kávu, cukor, čaj aj sladkosti.

Internet a mobil sú tabu

Hoci dnes už majú obvinení mnohé vymoženosti, vlastný telefón a internet je tabu. Ako a kedy telefonovať, určuje ústavný poriadok – najmenej dvakrát do mesiaca, a to maximálne 20 minút a najviac piatim osobám. Využiť musia telefónny automat v ústave, pričom si telefonáty platia sami.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Iné je to, ak je obvinený v kolúznej väzbe, ako Kočner. Ten môže telefonovať, len keď s tým súhlasí súd, či orgán činný v trestnom konaní. Telefonát môžu podmieniť svojou prítomnosťou pri telefonovaní.

Minimálne raz za mesiac môže obvinený prijať návštevu. Tá môže trvať najmenej dve hodiny, čas určí riaditeľ ústavu alebo príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže. Na návštevu môže prísť najviac päť osôb, a to aj deti.

„Ste síce vo väzbe, ale nie ste odsúdení,“ vracia sa ešte do minulosti Martin. Obvinený zväčša dúfa, že sudca predsa len rozhodne v jeho prospech. Keď sa následne ocitne vo väzenskej cele, je jasné, že to nevyšlo. „Tam už človek stráca akúkoľvek vieru.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie