Denník N

Zažívame majstrovstvá sveta plné pochybností o lojálnosti hráčov k svojim krajinám

Xherdan Shaqiri práve strelil gól Srbsku a oslavuje ho napodobňovaním albánskeho národného symbolu. Foto – TASR/AP
Xherdan Shaqiri práve strelil gól Srbsku a oslavuje ho napodobňovaním albánskeho národného symbolu. Foto – TASR/AP

Nemci sú nahnevaní na svojich reprezentantov tureckého pôvodu, švédskeho futbalistu rasisticky urážali pre chybu v zápase s Nemeckom a švajčiarski hráči pohoršili Srbsko albánskym symbolom.

Autor je komentátorom Bloombergu
Článok uverejňujeme so súhlasom Bloombergu

Majstrovstvá sveta vo futbale sú už dlho veľkou príležitosťou na mávanie vlajkami a prejavy nacionalizmu. Lenže v týchto dňoch vidíme, ako sa dá nacionalizmus oddeliť od vlajok.

V pondelok FIFA potrestala dvoch švajčiarskych hráčov, Granita Xhaku a Xherdana Shaqiriho, pokutou 10-tisíc švajčiarskych frankov za ich politické gestá po strelení gólov v zápase proti Srbsku, ktorý sa skončil 2 : 1 pre Švajčiarsko. Prekrížili si ruky a roztiahli prsty, čo malo symbolizovať dvojhlavého orla, ktorý zdobí albánsku zástavu a kosovskú prezidentskú štandardu.

Traja švajčiarski reprezentanti, Xhaka, Shaqiri a Valon Behrami, sa narodili v Kosove, ktoré Srbsko neuznáva ako samostatnú krajinu. Sú to etnickí Albánci. Xhakov brat Taulant, ktorý sa narodil vo Švajčiarku a takisto je profesionálnym hráčom, dokonca hrá za albánsky národný tím. Lenže Albánsko ani Kosovo sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie