Denník N

Autá stoja na cyklotrase, hliadka prešla okolo a neurobila nič. Polícia sa bráni: Mohli ísť k inému zásahu (+video)

Foto – Útrapy bratislavského cyklistu
Foto – Útrapy bratislavského cyklistu

Bratislavská polícia nehovorí, v koľkých prípadoch išla iniciatívne kontrolovať ulice, kde sú dlhodobé problémy s autami, ktoré parkujú na cyklotrasách alebo tak, že chodci nevedia prejsť.

Dve autá stoja na Námestí SNP v Bratislave. Obe parkujú na cyklotrase. Je výrazne vyznačená zelenou farbou, nie je možné, aby vodiči nevideli, že stoja na časti cesty, kadiaľ jazdia cyklisti. Autá míňa vozidlo mestskej polície, spomalí.

Ale nie preto, aby vodičom dali pokutu alebo takzvanú papuču, všímajú si chodcov, ktorí práve prechádzajú po neďalekom priechode. Po tom, čo prejdú, polícia ide ďalej bez toho, aby vodičov dvoch áut, ktorí porušili pravidlá, nejakým spôsobom upozornila alebo potrestala.

Video zachytávajúce túto situáciu zverejnila na Facebooku stránka Útrapy bratislavského cyklistu, ktorá upozorňuje na to, že autá bežne parkujú na cyklotrasách v Bratislave.

Bratislavská polícia sa k tomuto videu nechcela vyjadriť, pretože nie je možné zistiť, kedy vzniklo. „Možno predpokladať, že pokiaľ príslušníci Mestskej polície hlavného mesta Bratislavy pokračovali v jazde ďalej, boli vyslaní plniť si úlohy im vyplývajúce zo zákona. Čiže mohli byť vyslaní na konkrétne miesto preveriť prijatý oznam, či plniť ďalšie im uložené úlohy,“ tvrdí hovorkyňa polície Tatiana Kurucová.

Aj keď sa na mnohých internetových fórach často objavujú fotografie parkujúcich áut na cyklotrasách, polícia v hlavnom meste eviduje za vyše pol roka len 231 priestupkov, keď auto stálo na cyklochodníku.

Hovorkyňa neodpovedá, koľko spravili bratislavskí policajti iniciatívnych kontrol zameraných na parkovanie áut na cyklotrasách.

Na chodníkoch môžu autá parkovať tak, aby nechali 1,5 metra širokú voľnú časť chodníka. Tak by mali mať chodci dosť priestoru, napríklad aj mamičky s kočíkmi alebo ľudia na invalidných vozíkoch. V praxi však mnoho áut, najmä na niektorých frekventovaných chodníkoch, parkuje tak, že povinný priestor nenechávajú.

Od začiatku tohto roka bratislavská polícia eviduje podľa hovorkyne viac ako 26-tisíc priestupkov v bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Za vyše pol roka dala takmer 16-tisíc papúč. Polícia za tento čas riešila takmer 2600 prípadov, keď autá nenechali na chodníkoch aspoň 1,5 metra.

Teraz najčítanejšie