V Chorvátsku bol Davor Šuker hrdinom, teraz ho ako šéfa zväzu nemajú radi, hoci sa miestnemu futbalu darí

V 90. rokoch patril k najlepším útočníkom na svete a Chorvátov pri historicky prvej účasti na svetovom šampionáte prekvapujúco priviedol k bronzu šiestimi gólmi. Teraz je kontroverznou postavou. Hoci patrí k najväčším legendám, doma ho nemajú radi. V rozhovore pre Denník N spomína na MS 1998.

Foto – TASR/AP

Vo svetovom futbale nenájdeme veľa rozporuplnejších postáv, akou je Davor Šuker. Bývalý skvelý útočník, ktorý dal za Osijek, Dinamo Záhreb, Sevillu, Real Madrid, Arsenal, West Ham United a 1860 Mníchov viac ako dvesto gólov, patril v druhej polovici 90. rokov k najlepším hráčom na svete.

Chorváti sa v roku 1998 prvý raz od vojny na Balkáne a vyhlásenia samostatnosti kvalifikovali na majstrovstvá sveta a na záverečný turnaj vo Francúzsku prišli so skvelým tímom, ktorého vodcom bol práve Šuker.

Aj vďaka jeho šiestim gólom sa Chorvátsko dostalo až do semifinále a Šuker v ankete Zlatá lopta o najlepšieho hráča na svete skončil v tom roku na druhej priečke za Zinedinom Zidanom. Doma ho zbožňovali, ale dnes to už neplatí: v dôsledku rôznych škandálov má nepriateľov medzi médiami či fanúšikmi.

V súčasnosti sa 50-ročný Šuker venuje kariére funkcionára. Okrem toho, že je prezidentom chorvátskeho futbalového zväzu, stal sa aj členom výkonného výboru UEFA (Európskej futbalovej federácie) a na konci februára bol v Bratislave na kongrese UEFA. Deň pred konaním podujatia sa v jednom bratislavskom hoteli ozýval z kaviarne jeho hlasitý smiech. Vždy bol riadnym šoumenom, hovorí sa o ňom, že najlepšie sa cíti v prítomnosti žien.

V Chorvátsku ho však kritizujú, že mu v skutočnosti nejde o riešenie problémov v tamojšom futbale. Prezývajú ho „značka“, lebo raz sám povedal „Davor Šuker je značka“. Smiali sa aj z toho, ako o sebe rozpráva v tretej osobe. S domácimi novinármi má veľmi komplikovaný vzťah, ale zahraničným poskytuje rozhovory pomerne často.

Sľubuje nám o rozhovor „o desať minút“, a hoci v skutočnosti príde asi po troch hodinách, celý čas sa smeje, strháva na seba pozornosť a neustále pri rozprávaní pohybuje rukami. Hovoríme predovšetkým o MS 1998 a o góloch, ktoré strelil, keď náhle s úsmevom hovorí: „A teraz už skončime so mnou. Už bolo dosť mňa, poďme sa rozprávať o majstrovstvách sveta.“

Tím s obrovskou kvalitou

Chorváti hrajú tento rok na svetovom šampionáte výborne: skupinu s Nigériou, Argentínou a Islandom suverénne vyhrali a v nedeľu večer ich čaká osemfinále proti Dánsku. Majú jeden z najlepších kádrov v histórii – hráči ako Ivan Rakitić, Luka Modrić či Mario Mandžukić patria na svojich postoch k najlepším na svete.

Kým tentoraz od začiatku patrili k čiernym koňom turnaja, pred dvadsiatimi rokmi s nimi veľa ľudí nepočítalo. Šuker spomína:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

MS vo futbale

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |