Denník N

V Chorvátsku bol Davor Šuker hrdinom, teraz ho ako šéfa zväzu nemajú radi, hoci sa miestnemu futbalu darí

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

V 90. rokoch patril k najlepším útočníkom na svete a Chorvátov pri historicky prvej účasti na svetovom šampionáte prekvapujúco priviedol k bronzu šiestimi gólmi. Teraz je kontroverznou postavou. Hoci patrí k najväčším legendám, doma ho nemajú radi. V rozhovore pre Denník N spomína na MS 1998.

Vo svetovom futbale nenájdeme veľa rozporuplnejších postáv, akou je Davor Šuker. Bývalý skvelý útočník, ktorý dal za Osijek, Dinamo Záhreb, Sevillu, Real Madrid, Arsenal, West Ham United a 1860 Mníchov viac ako dvesto gólov, patril v druhej polovici 90. rokov k najlepším hráčom na svete.

Chorváti sa v roku 1998 prvý raz od vojny na Balkáne a vyhlásenia samostatnosti kvalifikovali na majstrovstvá sveta a na záverečný turnaj vo Francúzsku prišli so skvelým tímom, ktorého vodcom bol práve Šuker.

Aj vďaka jeho šiestim gólom sa Chorvátsko dostalo až do semifinále a Šuker v ankete Zlatá lopta o najlepšieho hráča na svete skončil v tom roku na druhej priečke za Zinedinom Zidanom. Doma ho zbožňovali, ale dnes to už neplatí: v dôsledku rôznych škandálov má nepriateľov medzi médiami či fanúšikmi.

V súčasnosti sa 50-ročný Šuker venuje kariére funkcionára. Okrem toho, že je prezidentom chorvátskeho futbalového zväzu, stal sa aj členom výkonného výboru UEFA (Európskej futbalovej federácie) a na konci februára bol v Bratislave na kongrese UEFA. Deň pred konaním podujatia sa v jednom bratislavskom hoteli ozýval z kaviarne jeho hlasitý smiech. Vždy bol riadnym šoumenom, hovorí sa o ňom, že najlepšie sa cíti v prítomnosti žien.

V Chorvátsku ho však kritizujú, že mu v skutočnosti nejde o riešenie problémov v tamojšom futbale. Prezývajú ho „značka“, lebo raz sám povedal „Davor Šuker je značka“. Smiali sa aj z toho, ako o sebe rozpráva v tretej osobe. S domácimi novinármi má veľmi komplikovaný vzťah, ale zahraničným poskytuje rozhovory pomerne často.

Sľubuje nám o rozhovor „o desať minút“, a hoci v skutočnosti príde asi po troch hodinách, celý čas sa smeje, strháva na seba pozornosť a neustále pri rozprávaní pohybuje rukami. Hovoríme predovšetkým o MS 1998 a o góloch, ktoré strelil, keď náhle s úsmevom hovorí: „A teraz už skončime so mnou. Už bolo dosť mňa, poďme sa rozprávať o majstrovstvách sveta.“

Tím s obrovskou kvalitou

Chorváti hrajú tento rok na svetovom šampionáte výborne: skupinu s Nigériou, Argentínou a Islandom suverénne vyhrali a v nedeľu večer ich čaká osemfinále proti Dánsku. Majú jeden z najlepších kádrov v histórii – hráči ako Ivan Rakitić, Luka Modrić či Mario Mandžukić patria na svojich postoch k najlepším na svete.

Kým tentoraz od začiatku patrili k čiernym koňom turnaja, pred dvadsiatimi rokmi s nimi veľa ľudí nepočítalo. Šuker spomína:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

MS vo futbale

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie