Denník N

Biznismen Eichler: Niekedy je bohatstvo na príťaž

Foto N - Tomáš Benedikovič

Úspešný manažér a investor rozpráva o nerovnosti, Trumpovi, strednej Európe, novinároch, globalizácii, kapitalizme, demokracii a šťastí.

Hovorí dokonalou slovenčinou, hoci v roku 1968 sa ako osemnásťročný vybral do USA a stal sa svetobežníkom. Gabriel Eichler bol úspešným bankárom v Amerike a potom aj v Európe a v Česku a na Slovensku. Po páde komunizmu sa sem vrátil a dokáže pomenovať, ako veľmi sme sa zmenili.

Ste bohatý človek. Patríte do toho povestného 0,1 percenta?

Zaujímavý začiatok. Neviem, nezaoberám sa tým. Ale mám sa dobre. Dnes už je na Slovensku a v Čechách veľa nových, často mladých úspešných podnikateľov.

Ako sám seba definujete? Ste podnikateľ alebo investor?

V mojej kariére som dlho bol hlavne ekonóm a manažér, ktorý preberal a asi úspešne riadil komplikované situácie, a ktorý v poslednom čase tiež preberá podnikateľské riziká, takže som sa ako podnikateľ necítil, hoci ma tak v médiách označujú. Podnikateľ je človek, ktorý má cit pre obchody, získava bohatstvo a rozmnožuje ho, mne hlavne išlo o to, aby som úspešne robil, čo ma baví, a pritom bol pokiaľ možno dobre odmeňovaný. V poslednom čase sa venujem investovaniu, hlavne po skúsenostiach s AVG v oblasti informačných technológií. Poznám výborných podnikateľov a keď sa s nimi porovnávam, viem, že taký dobrý podnikateľ nie som, lebo viac myslím dlhodobo, strategicky, radšej ako „dealovo“.

Chápem to správne, že investujete do firiem a ľudí, ktorých považujete za natoľko schopných, že sa vám investované peniaze vrátia?

Áno. Ale investovanie, hlavne do začínajúcich firiem je veľmi rizikové, takže často aj stratíme.

Platí téza, že čím viac má človek peňazí, tým viac sa nimi musí zaoberať?

Záleží, ako sa človek k majetku dostal a aký má k nemu vzťah, ale vo všeobecnosti platí, že o majetok všeobecne sa treba starať. Ale sú mnohí, ktorí sa úspešne zaoberajú inými vecami, a nechajú banky alebo nejakého asset manažéra, aby sa o ich financie staral.

Existuje nejaké rozumné pravidlo, ako narábať s peniazmi, ak ich má človek viac, než stačí utratiť?

Rozdeliť na časti, jednu pre budúcnosť svojich detí, ďalšiu na bežnú prevádzku, časť odložiť napríklad do banky a časť rizikovejšiu, s ktorou sa budem „hrať“, napríklad ich investovať.

Je to tak, že podnikatelia sa navzájom porovnávajú, kto má viac?

Neviem. V takom prostredí sa nepohybujem. Niektorí asi áno, iných to naopak vôbec nebaví. Napríklad o Václavovi Havlovi, ktorý bol zámožný zo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Rozhovory

Teraz najčítanejšie

Foto N - Tomáš Benedikovič