Denník N

Španieli vypadli pre odvolanie trénera a slepú vieru v tiki-taka. Proti Rusom im nepomohlo ani 1029 prihrávok

Foto – AP
Foto – AP

Skončil ďalší veľký favorit šampionátu a môže si za to sám. Štýlom „tiki-taka“ sa preslávilo Španielsko aj Guardiolova Barcelona, ale v podaní reprezentácie na MS 2018 vôbec nebol nebezpečný. Odborníci sa pýtajú, či je dlhé držanie lopty v modernom futbale ešte vôbec relevantné.

Pep Guardiola pred desiatimi rokmi vytvoril v Barcelone jeden z najlepších tímov histórie. Presadzoval sa krásnou hrou s krátkymi, ale rýchlymi prihrávkami a kontrolou diania prostredníctvom dlhého držania lopty. Tento štýl hry sa nazýva „tiki-taka“. Hoci v španielskom futbale sa tento termín používa už dlhšie, spopularizoval ho televízny komentátor Andrés Montes počas MS 2006.

Španieli, ktorí vďaka peknej hre vyhrali Euro 2008, sa sčasti inšpirovali štýlom „tiki-taka“ a v úplnom rozsahu ho prebrali od Barcelony, dodávajúcej reprezentácii viacero kľúčových hráčov, ako napríklad v strede poľa Xaviho Hernándeza či Andrésa Iniestu. Zvíťazili na MS 2010 a o dva roky neskôr obhájili trofej na Eure, ale odvtedy sa španielska reprezentácia vrátila k ére pred rokom 2008: na posledných troch veľkých turnajoch dosiahla oveľa menej, ako mohla.

Na MS 2014 po katastrofálnych výkonoch (najmä pri prehre 1:5 s Holandskom) vypadli v skupine, na Eure 2016 v osemfinále s dobre organizovaným Talianskom pod vedením Antonia Conteho a včera skončili aj v Rusku po penaltovom rozstrele s domácim celkom, hoci ten mal byť pre „La Furia Roja“ papierovo oveľa jednoduchším protivníkom ako víťaz „ruskej“ skupiny Uruguaj.

Počas celého zápasu Španielska sa zdalo, že ich koniec je neodvrátiteľný. Favorit sa na ihrisku správal tak, ako keby vyhrával 4:0, a do konca duelu zostávalo iba päť minút. Hráči si v strede poľa prihrávali a mali obrovskú prevahu držania lopty (okolo 74 percent), ale nedokázali si vytvoriť dlhší tlak ani väčšie množstvo gólových príležitostí. Ak nerátame vlastný gól Sergeja Ignaševiča v úvode duelu, Španieli sa do priestoru brány Igora Akinfejeva trafili až na konci prvého polčasu.

Rusi hrali disciplinovane a s vysoko organizovanou defenzívou a dokázali španielsku ofenzívu neutralizovať tak, ako sa to kedysi proti Barcelone darilo Josému Mourinhovi s Interom Miláno či Realom Madrid alebo Diegovi Simeonemu s Atléticom Madrid. Na rozdiel od nich však Rusku chýbali kvalitné protiútoky – aj to mu však stačilo na postup.

Tiki-taka, ale nič sa nedeje

Španieli si počas celého zápasu (vrátane predĺženia) prihrali loptu viac ako tisíckrát, ale ani tak nezabránili svojmu koncu na svetovom šampionáte v zápase, v ktorom prehral tím s takou priepastnou štatistickou prevahou azda prvý raz v histórii MS.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

MS vo futbale

Teraz najčítanejšie