Denník N

Belgičania malým krajinám ukazujú, ako sa robí futbal. Ak dnes porazia Brazíliu, nebude to prekvapenie

Belgičania oslavujú víťazstvo nad Japonskom. Foto - TASR/AP
Belgičania oslavujú víťazstvo nad Japonskom. Foto – TASR/AP

Belgičania sa v roku 2009 prepadli za Bahrajn až na 66. miesto rebríčka, no vďaka prepracovanému systému boli už o sedem rokov neskôr svetovou jednotkou.

Zápas medzi Brazíliou a Belgickom možno bez preháňania označiť za predčasné finále. V Kazani proti sebe nastúpia druhý a tretí tím rebríčku FIFA. Obe krajiny sú po prekvapivom vypadnutí Nemecka či Španielska azda najväčší favoriti šampionátu v Rusku.

Lepší dojem zatiaľ zanechali Belgičania, ktorí spolu s Uruguajom ako jediní vyhrali všetky štyri zápasy v riadnom hracom čase. Po ľahkých víťazstvách nad Panamou a Tuniskom sa proti Anglicku predviedli aj belgickí náhradníci a postup cez Japonsko, ktoré viedlo už 2:0, bol zase demonštráciou mimoriadnej psychickej odolnosti.

Doteraz nevyhrali vôbec nič

Belgicko je jedinou krajinou, ktorá bola na čele svetového rebríčka FIFA, pričom nikdy nevyhrala majstrovstvá sveta. Belgičania nezvíťazili ani na majstrovstvách Európy a okrem olympijských hier v roku 1920 nevyhrali vlastne vôbec nič.

To však pri krajine s 11 miliónmi obyvateľov nie je až takým veľkým prekvapením. Väčšinou vyhrávajú veľké štáty, výnimku tvorí akurát tak trojmiliónový Uruguaj, inak sú vo futbale úspešné najmä krajiny s väčšou hráčskou základňou.

Začiatkom tisícročia Belgicku ešte patrilo miesto v najlepšej dvadsiatke svetového rebríčka, no od roku 2002 nepostúpilo na päť svetových či európskych šampionátov po sebe a v roku 2009 dokonca spadlo až na 66. miesto v rebríčku (Slovensko bolo 33.) za Bahrajn, Kanadu či Macedónsko.

Vtedy však už Belgičania usilovne pracovali na novom systéme.

Priveľký dôraz na výsledky

„Mal som plán, ako zmeniť všetko, čo sme dovtedy robili,“ povedal pre BBC bývalý technický riaditeľ belgického futbalového zväzu Michel Sablon, ktorý predtým robil asistenta trénera na troch majstrovstvách sveta. „Museli sme začať odznova. Nebol som pre to veľmi obľúbený, no ako futbalová krajina sme boli na pokraji zabudnutia.“

V roku 2006 sa Sablon pustil do písania manuálu, ktorý mal pozdvihnúť belgický futbal. Cestoval do tréningových centier vo Francúzsku, v Holandsku a Nemecku, spolu s odborníkmi z univerzít zanalyzoval 1500 zápasov od najmenších žiakov až po mužov a prišiel na to, že belgický futbal kladie priveľký dôraz na výsledky, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

MS vo futbale

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie