Denník N

Vyvíjajú moderné robotické tabletky či náplasti a liečivá, ktoré by sa vdýchli

Ilustračné foto - Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Vedci pracujú aj na super pilulke s vlastným elektrickým článkom na báze biomateriálov, ktorá by monitorovala váš zdravotný stav. Musíme sa však pýtať: existujú nejaké riziká spojené s high-tech tabletkami?

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Bojíte sa ihiel? Nie ste sami. Žiaľ, ešte stále sme na ne odkázaní pri podávaní liekov, ktoré by sa v našom tráviacom trakte rozpadli.

Ihly však so sebou prinášajú okrem strachu aj ďalšie nevýhody. Napríklad injekčné ampulky treba skladovať v chlade, lebo majú obmedzenú trvanlivosť, a navyše nájsť vhodnú žilu na dvadsiaty vpich za tri mesiace môže byť tiež problém.

Preto je jedným z hlavných cieľov modernej medicíny vyvinúť také liečivá, ktoré by sa nemuseli podávať injekčne.

High-tech pilulky

V súčasnosti pracujú farmakologické a biotechnologické spoločnosti na celom svete na vývoji inteligentných high-tech piluliek, ktoré by boli schopné na jednej strane ochrániť liek – uložený vo vnútri biopolymérového obalu – pred účinkom tráviacich štiav a na druhej strane aplikovať účinnú látku na presne určenom mieste v presne určenom čase a množstve.

Len čo by sa takáto pilulka dostala do čreva, prichytila by sa na črevnej výstelke. Ochranný obal by sa pôsobením hydrolytických enzýmov rozpustil spolu s prepážkou, ktorá oddeľuje dve malé komôrky vo vnútri pilulky.

V jednej je kyselina citrónová, v druhej kuchynská sóda. Keď sa premiešajú a zreagujú, uvoľní sa oxid uhličitý, presne tak, ako keď ste si v cukrárni za mlada rozpúšťali šumienku a bublinky pretekali cez okraje pohára.

Takto vyrobený plyn zatlačí nanoampulku naplnenú liečivom, ktoré sa cez nanoihlu vstrekne cez sliznicu čreva priamo do krvného riečišťa. Vyprázdnená tabletka odíde zvyčajným spôsobom.

Znie to ako science-fiction, ale farmaceutická spoločnosť Novartis už na tom reálne pracuje. Existujú však aj jednoduchšie spôsoby. Spoločnosť Catalent vyvíja vakcínu proti chrípke vo forme tabliet, ktoré by sa rozpustili pod jazykom a dostali do krvného obehu cez sliznicu úst. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie