Denník N

Pred rokom vylúčili Sagana, Cavendish sa odvtedy pri špurtoch bojí. Po zrážke dokonca upravili pravidlá

(AP Photo/Christophe Ena)
(AP Photo/Christophe Ena)

Rozhodcovia na Tour de France budú mať tento rok pri riešení sporných situácií k dispozícii podrobnejšie zábery.

Presne pred rokom, 4. júla 2017, zažil Peter Sagan na Tour de France zatiaľ najťažší moment v kariére. Po zrážke s Markom Cavendishom ho vylúčili z pretekov.

Sociálne siete a médiá následne zaplavili protichodné názory, tím Bora-Hansgrohe protestoval, no Sagan sa už na štarte neobjavil. Odišiel s jedným etapovým víťazstvom, zelený dres získal Michael Matthews.

S odstupom roka sme sa pozreli na to, akým spôsobom sa od zrážky vyvinuli kariéry Petra Sagana a Marka Cavendisha, a akým spôsobom zmenila táto udalosť svetovú cyklistiku.

Podobné nehody dokážu výrazne ovplyvniť budúcnosť cyklistov. Napríklad nemecký šprintér John Degenkolb sa po tréningovej zrážke s autom už nikdy nedostal do svojej najlepšej formy, čo pre cyclingnews.com potvrdil aj jeho športový riaditeľ Dirk Demol.

Cavendish má stále strach

Peter Sagan sklamanie veľmi rýchlo prekonal a oddýchnutý hneď vyhral etapy na pretekoch Okolo Poľska a BinckBank Tour.

„Ak mu niečo nevyjde podľa predstáv, hodí to hneď za hlavu a rieši ďalší deň alebo ďalšie preteky. Vie sa veľmi rýchlo dostať z negatívneho stavu,“ povedal nám počas jarných klasík Saganov bývalý tréner Peter Zánický.

Sagan sa po návrate rýchlo dostal do špičkovej formy a v nórskom Bergene sa na jeseň po tretí raz za sebou stal majstrom sveta. Výbornú formu mal aj počas jarnej sezóny, vyhral klasiku Gent-Wevelgem a najmä monument Paríž-Roubaix.

Opakovane ukázal, že udalosti z vlaňajšieho leta sú definitívne za ním a je pripravený opäť víťaziť.

Zrážka Sagana s Cavendishom:

Úplne opačne sa však vyvíja kariéra Marka Cavendisha. Hviezdny šprintér vyhral od zrážky so Saganom iba jedny preteky – na začiatku tohto roka uspel v etape na pretekoch Okolo Dubaja.

Cavendishovi sa navyše naďalej nevyhýba ani smola. Počas prebiehajúcej sezóny mal tri vážnejšie pády –

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Peter Sagan

Tour de France

Teraz najčítanejšie