Denník N

Slota dostal dva roky za ohrozovanie mravnosti a autonehodu s alkoholom

Ján Slota po dopravnej nehode v roku 2004. Foto – TASR
Ján Slota po dopravnej nehode v roku 2004. Foto – TASR

Bývalý predseda Slovenskej národnej strany čelil aj obvineniam zo znásilnenia neplnoletých školáčok. To pre časový odstup vyšetrovatelia nevedeli dokázať, žilinský politik sa tak zodpovedal len z toho, že chodil žúrovať s dievčatami, dával im návrhy a kupoval im alkohol.

Okresný súd v Žiline odsúdil Jána Slotu za ohrozovanie mravnej výchovy mládeže na dva roky s podmienečným odkladom na tri roky. Bývalý predseda SNS a primátor Žiliny nesmie šesť rokov šoférovať auto.

Okresný súd sa s dvoma obžalobami na Slotu vysporiadal súhrnným trestom a trestným rozkazom mu zrušil prečiny podplácania a ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Trestný rozkaz nie je právoplatný, prokurátor aj Slota sa môžu odvolať.

Slota, alkohol a sex

Alkohol a návrhy na sex neplnoletým školáčkam mohli Slotu dostať do väzenia až na päť rokov. Bývalý politik všetko poprel, ale krajský prokurátor v Žiline po preštudovaní vyšetrovacieho spisu vyhodnotil dôkazy a považoval ich za dostatočné na obžalobu za ohrozovanie mravnej výchovy mládeže.

Niekedy v roku 2014 vtedy vyše šesťdesiatročný Ján Slota a jeho šestnásťročné priateľky chodili po reštauráciách a nočných podnikoch. Bývalý politik platil neplnoletým dievčatám všetko, vrátane alkoholu. Podľa dievčat, ktoré neskôr vypovedali pred vyšetrovateľom, im navrhoval aj sex. V tom čase už nebol Slota ani šéfom SNS, kde ho vystriedal Andrej Danko, prišiel o moc aj vplyv. 

„Obvinený sa mal v rokoch 2014 až 2015 opakovane stretávať s mladistvými dievčatami v reštauráciách a nočných podnikoch, v ich prítomnosti konzumoval alkohol, platil im konzumáciu alkoholu a mal pred nimi sexuálne narážky,“ konštatoval hovorca Krajskej prokuratúry v Žiline Milan Cisárik na začiatku prípadu.

Danko po voľbách 2012 prezval SNS vďaka Jánovi Slotovi, ktorý si ho vybral ako nástupcu. V ďakovnej reči vtedy Danko povedal, že Slota bude pre neho vždy predsedom. Foto – TASR

Zábava s dievčatami sa prevalila v novembri 2015, keď jedna z nich celú noc neprišla domov. Jej matka požiadala políciu o pomoc pri hľadaní a školáčka prehovorila o bizarnom vzťahu so Slotom, ktorý len päť rokov predtým chodil na vládne koaličné rady s Robertom Ficom (Smer) a Vladimírom Mečiarom (HZDS). Spolu s kamarátkou podali trestné oznámenie.

Znásilnenie mu nepreukázali

Ján Slota krátko po zverejnení aféry obvinenia, o ktorých informovali aj médiá, poprel. Pripustil, že sa s dievčatami poznal, ale všetko ostatné, teda alkohol, tabletky a znásilnenie, je „lož a donebavolajúca blbosť“.

Verzia školáčok o tabletkách a znásilnení, o čom hovorili aj pred vyšetrovateľom, mala vážny dôkazný problém. Polícia pre časový odstup niekoľkých mesiacov nedokázala získať dostatok dôkazov, že Slota skutočne dievča znásilnil.

Svedecké výpovede o alkohole a návrhoch na sex neplnoletým školáčkam však stačili na vznesenie obvinenia s ohrozovania mravnej výchovy mládeže.

Alkohol, autonehoda a úplatok

Slota nestál pred súdom prvý raz. Pred približne dvomi rokmi ho súd neprávoplatne podmienečne odsúdil na pol roka za jazdu pod vplyvom alkoholu. Bývalý politik považoval trestný rozkaz za nespravodlivý, prokurátor naopak za príliš mierny.

V januári pred dvomi rokmi narazil do auta pred ním. Svedok tvrdil, že keď vystúpil, nevedel ani rozprávať. Najprv chcel ujsť, ale keď mu v tom zabránil, pokúsil sa ho podplatiť, aby nevolal políciu.

Robert Fico, Ján Slota a Vladimír Mečiar. Foto Tasr

Cele predbežného zadržania a superrýchlemu konaniu sa vyhol hospitalizáciou pre podozrenie na infarkt. Okresný a neskôr Krajský súd v Žiline nezobrali Slotu do väzby.

Pokuta a ročný zákaz

Slotu polícia zadržala už aj v roku 2013. Mestskí policajti v Čadci videli potácať sa okolo auta opitého muža, ktorý si sadol za volant a odišiel. Dopravným policajtom nahlásili číslo a farbu auta.

Štátni policajti sa ho pokúsili zastaviť, ale nereagoval. Predbehli ho a zablokovali mu cestu. Dychovej skúške sa aj vtedy odmietol podrobiť. Keďže vyzeral opitý, zadržali ho. Po asi dvadsiatich minútach ho prepustili. Zaplatil pokutu tritisíc eur a na rok mu zobrali vodičský preukaz.

Slotove excesy

Ján Slota mal problémy s alkoholom dlhodobo. V roku 1999 vystúpil na mítingu v Kysuckom Novom Meste a neskôr priznal, že pil, pod vplyvom vyzeral byť v tom roku aj v televíznej debate počas jeho prezidentskej kampane, keď len veľmi ťažko artikuloval. Azda najznámejšie sú jeho excesy, ktoré zľudoveli, ako „do tankoch a zrovnáme Budapešť“ a z bratislavskej reštaurácii Budúcnosť.

V roku 2009 vulgárne nadával policajtke v parlamentných garážach. O rok neskôr na záberoch z parlamentu vyzeral opäť spoločensky unavený.

Televízia Markíza zverejnila v roku 2011 video z mobilu, kde Slota nezrozumiteľne bľabotal a hádal sa s vodičom.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie