Denník N

Organizátor protestov Za slušné Slovensko Šeliga: Aj v Smere sú dobrí ľudia

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V pondelok iniciatíva Za slušné Slovensko predstavila troch kandidátov, ktorých bude podporovať v komunálnych voľbách. Za to, akým spôsobom ich vyberá a koho podporuje, ich skritizovali opozícia aj vládny Smer. Juraj Šeliga hovorí, že ich nepochopili.

Prvými kandidátmi na primátorov, ktorých podporuje iniciatíva Za slušné Slovensko, sú Matúš Vallo v Bratislave, Marek Hattas v Nitre a Peter Fiabáne v Žiline. Na to, aby kandidáti získali podporu iniciatívy, ktorá zvolala na námestia najväčší počet ľudí od Nežnej revolúcie, sa musia prihlásiť k ich vízii, ale musia byť aj nezávislí. Iniciatíva podporí len po jednom kandidátovi v každom meste či obci. Juraj Šeliga hovorí aj o tom:

  • ako podporou pre kandidátov na primátorov rozhnevali opozíciu;
  • že Robert Fico sa ich snaží démonizovať, ale ľudia sa tomu smejú;
  • či ako budú postupovať pred prezidentskými voľbami.

V pondelok ste ohlásili, ktorých kandidátov v komunálnych voľbách podporíte. Uvedomovali ste si, keď ste tam išli, že vás odvtedy budú vnímať ako politickú stranu?

To, že nás niektorí berú ako politickú stranu, ma veľmi prekvapuje, lebo nie sme politickou stranou. Uvedomoval som si, že príde nejaká miera kritiky, ale nie v takom rozsahu. Podľa mňa je to hlboké nepochopenie.

V čom?

Pre tri veci. Od začiatku sme otvorene hovorili, že budeme podporovať ľudí, ktorí sa budú chcieť angažovať. A aj to, že nechceme byť nejakým spôsobom stranícki. Len držíme svoje slovo. Plus, my nie sme mimovládna organizácia, aby sme sa mali báť nahlas povedať svoj postoj. Hovorili sme, že budeme podporovať ľudí, ktorí budú chcieť ísť do komunálnej politiky, a teraz to robíme. Druhá vec je, že nerozumiem, odkiaľ niekto nabral, že máme niečo proti politickým stranám. To nie je pravda. Ak nechceme byť spájaní s vládou alebo opozíciou, tak nám v komunálnych voľbách ostávajú len nezávislí kandidáti. Ten priestor pre nás je vymedzený už tým, ako je nastavený zákon o voľbách. Od začiatku hovoríme, že sme nadstranícki.

A tretia vec?

Prekvapilo ma, akým populistickým až vulgárnym spôsobom to niektorí politici komentovali. Ak nepočítam Fica, tak najmä opoziční politici.

Takže ste sa báli, že keby ste niekde podporili straníckeho kandidáta, tak by vás s tou stranou spájali? To bol dôvod, prečo ste si zvolili takého pravidlá?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Komunálne voľby 2018

Vražda Jána Kuciaka

Za slušné Slovensko

Teraz najčítanejšie

Foto N - Tomáš Benedikovič