Denník N

Tisícky ľudí podporujú Kaliňáka a ani o tom nevedia. Web Teraz.sk má neštandardnú návštevnosť

Stránka podporujúca Roberta Kaliňáka vznikla len premenovaním stránky Strany občianskej ľavice.

Facebook je o trochu transparentnejší. Zvláštna návštevnosť webu Teraz.sk. Ďalšie dôležité správy o médiách.

Stránka Podporujeme Roberta Kaliňáka od minulého roku útočí na médiá, opozíciu a chráni bývalého ministra vnútra. V súčasnosti má takmer 5000 fanúšikov, väčšina z nich však podporu Kaliňákovi nelajkla. Stránka totiž vznikla ešte v roku 2014 ako fanúšikovská stránka Strany občianskej ľavice, od roku 2016 fungovala ako stránka s názvom Srdcom ľavičiar a až vlani sa prihlásila ku Kaliňákovi.

Tieto informácie sa ešte donedávna nedali spätne zistiť, od minulého týždňa však Facebook (a aj Twitter) poskytuje viac informácií o stránkach. Po novom tak vieme, kedy faceboková stránka vznikla, ako sa v čase menil jej názov a aké reklamy má momentálne zaplatené.

Facebook sľubuje, že sprístupní aj ďalšie informácie. Nedávno napríklad v Kanade testoval zobrazenie informácií o tom, koľko má stránka administrátorov a v akých krajinách sa nachádzajú. Ukázalo sa tak napríklad, že niektoré stránky podporujúce Donalda Trumpa majú správcov mimo USA.

Kaliňákovi už v minulosti na Facebooku pomáhali falošní diskutéri, „jeho“ premenovaná stránka však nie je jediná, ktorá si pomohla fanúšikmi inej značky. Pozrime sa aj na ďalšie prípady, ktoré nové nastavenia Facebooku odhalili:

  • Tlačová agentúra TASR ešte za šéfovania Jaroslava Rezníka získala viaceré facebokové stránky pubertiakov a premenila ich na kanály podporujúce portál Teraz.sk. Stránka Teraz.sk SVET vznikla zo stránky Skutočný priateľ je v dnešnej dobe vzácnosť, Teraz.sk EKONOMIKA zo stránky Odkedy máme EURO mám pocit, že míňam viac peňazí :(, Teraz ŠPORT zo Slováci na facebooku, Teraz.sk SPOLOČNOSŤ zo stránky Milujem ked je vonku krasne a teplo :) a stránka Teraz.sk OBJEKTÍVOM vznikla premenovaním stránky „Prečo ješ na mojej hodine?!“ … „A vy prečo učíte keď jem?“ :D.
  • Skupina Startitup Group má stránku Odzadu.sk, ktorá vznikla zo stránky Fit žena, Sketcher.sk je zas pokračovateľom stránky Webdesigning.sk.
  • Bádateľ.net vznikol premenovaním stránky Zdravie z prírody.
  • Sputnik Česká Republika vznikol v roku 2015 premenovaním stránky Hlas Ruska.
  • Magazín Eurorešpekt vznikol z dezinformačného webu Medzičas.sk.
  • Ľubo Huďo Fanklub sa tento rok premenoval na Zdrojj.
  • Kotlebova ĽSNS má tiež v portfóliu stránky, ktoré si osvojili zmenou názvu – stránka Keď jazdíme my sa najprv premenovala na Peter’s Photography a následne na Ľudová Strana, stránka Aj tak ma Trenčín NAJKRAJŠÍ Hrad :) dnes funguje pod názvom Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko – Trenčiansky kraj. Stránka ‡ Verní sebe, Svorne napred ‡ sa ešte v roku 2013 volala Naše Slovensko si nedáme a cigánov vyhnáme.

Ak bude Facebook spúšťať ďalšie podobné nástroje transparentnosti, bude jednoduchšie odhaľovať nekalé aktivity na sociálnej sieti. Ak chcete mať o týchto možnostiach prehľad, prihláste sa na odber newslettra MediaBrífing, kde ich každý týždeň monitorujeme.

Tip: Zoznam všetkých stránok, ktoré máte na Facebooku lajknuté, si môžete pozrieť tu. Jednoducho si tak môžete overiť, či nie ste fanúšikom niečoho, čo zmenilo názov a zameranie.


Cestovné poriadky a zahraničie pomáhajú niektorým médiám

Analýza návštevnosti slovenských webov od Radoslava Augustína

Strojcami najväčších pohybov na slovenskom internete sú historicky prekonané produkty – weby s

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Facebook

Médiá

MediaBrífing

Teraz najčítanejšie