Denník N

Ročné deti migrantov budú v jasliach učiť dánskej kultúre. Dáni chcú, aby z krajiny zmizli getá

Švédski policajti kontrolujú migrantov vo vlaku z Kodane na stanici vo švédskom Malmö. Ilustračné foto – TASR/AP
Švédski policajti kontrolujú migrantov vo vlaku z Kodane na stanici vo švédskom Malmö. Ilustračné foto – TASR/AP

Zločincov v getách dánskych miest čakajú tvrdšie tresty ako inde v krajine.

Na to, aby vo vás slovo geto zanechalo negatívnu emóciu, nemusíte poznať jeho presný pôvod a význam. Pojem stáročia označoval vymedzené časti mesta, kde museli žiť Židia a neskôr aj iné utláčané skupiny obyvateľstva.

Dnes si najčastejšie geto predstavujeme ako odľahlú štvrť s vysokou kriminalitou a chudobou, kde často žijú izolované komunity.

Aj napriek tomu v Dánsku toto slovo používa štát na označenie časti vlastných miest. Na vládnom zozname, ktorý sa pravidelne aktualizuje, je 25 oblastí, ktoré štát nazýva getami.

Na to, aby sa tam dostali, je niekoľko kritérií: nezamestnanosť vyššia ako 40 percent, viac ako polovica obyvateľov sú imigranti z krajín, ktoré nepatria k Západu (alebo ich potomkovia), je tam vyššia kriminalita, nižšia vzdelanosť a nižšie príjmy.

Dánska vláda chce, aby getá a „paralelné spoločnosti“, ktoré v nich podľa vlády žijú, do roku 2030 zmizli. V marci preto predstavila 22 opatrení, ktoré to majú zabezpečiť.

Premiér Lars Løkke Rasmussen vtedy povedal, že nejde o rasu ani náboženstvo, ale problém je to, že mnohí imigranti, ktorí nepochádzajú zo Západu, nedávajú spoločnosti nič a vláda to nechce akceptovať.

Časť z opatrení už schválili, niektoré návrhy vyvolali kritiku časti opozície aj obyvateľov. Po tom, čo si dánske plány všimli viaceré svetové médiá, kritika prišla aj zo zahraničia.

Viac tradičných hodnôt a trestov

Jedno z hlavných opatrení cieli na deti. Tie, ktoré žijú v getách, sa budú musieť odmalička vzdelávať v dánskej kultúre. Ročné deti začnú v Dánsku chodiť do jaslí, kde sa budú učiť, aké

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Migrácia

Svet

Teraz najčítanejšie