Denník N

V jaskyni je každá záchrana vážna, niekedy treba použiť aj pyrotechniku, hovorí slovenský jaskynný záchranár

Cvičenie záchrannej akcie v jaskyni. Zdroj – archív P. N.
Cvičenie záchrannej akcie v jaskyni. Zdroj – archív P. N.

To, čo v Thajsku, u nás nehrozí. Do veľkej jaskyne na Slovensku sa ľudia bez kľúčov nedostanú, hovorí Peter Nemec a opisuje, ako vyzerá záchrana z jaskyne.

Záchranári na Slovensku doteraz vždy pomáhali z jaskýň len jaskyniarom, turistom nie. „To, čo v Thajsku, u nás nehrozí. Do veľkej jaskyne na Slovensku sa ľudia bez kľúčov nedostanú,“ hovorí vedúci jaskynnej záchrannej skupiny Horskej záchrannej služby Peter Nemec (47), ktorý túto prácu robí od roku 2003.  

V slovenských jaskyniach hrozí zraneným podchladenie, niekedy pri ich záchrane používajú aj pyrotechniku.

Ako často sa na Slovensku zachraňujú ľudia z jaskýň?

To sa nedá povedať. Je to nepredvídateľné. Keď si porovnáte, koľko je na Slovensku turistov či horolezcov, jaskyniarov je oveľa menší počet. Vedia, čo robia, a ak sa im aj niečo stane, tak je to len nešťastná zhoda okolností alebo fatálna chyba. Rok a pol nemáte nič, potom máte zásah v jaskyni každý polrok, potom zasa rok nič. Neviem to špecifikovať.

Tento rok ste už mali nejaký zásah?

Jaskynný záchranár Peter Nemec. Zdroj – archív P. N.

Áno, na Veľkonočný piatok, bolo to aj v médiách. Bol to sedemnásťročný chlapec, ktorý pri prieskume v jaskyni spadol, šmykla sa mu ruka alebo sa mu vytrhla skoba, mal zlomenú ramennú kosť, a tak sa nemohol plaziť, nemohol narábať s rukou. Požiadali nás o zásah, chlapec bol ošetrený, transportovaný na povrch a odvezený do nemocnice. Bola to jedna z tých ľahších akcií.

Sú to všetko zásahy zranených jaskyniarov? Stáva sa aj, že by ste zachraňovali stratených alebo zranených turistov v jaskyniach?

Doteraz to všetko boli aktívni jaskyniari. Väčšina vážnych nesprístupnených jaskýň na Slovensku je zamknutá. U nás nehrozí to, čo v Thajsku, že máte otvorenú obrovskú jaskyňu a každý tam ide na vlastné riziko. U nás sú jaskyne nesprístupnené a speleológovia tam chodia objavovať, zameriavať či kontrolovať jaskyňu. Pre nich to je koníčkom. Potom sú tu jaskyne, ktoré sú sprístupnené, ako Domica, Jasovská a podobne. Tam idete so sprievodcom po betónovom chodníku. A potom sú jaskyne sprístupnené turisticky, ako je Stanišovská jaskyňa, Krásnohorská jaskyňa, no aj tam ste vždy iba so sprievodcom. Takáto situácia na Slovensku ani nemá ako nastať. Do veľkej jaskyne sa ľudia bez kľúčov nedostanú.

Aké boli najťažšie záchrany?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie