Denník N

Sagan začal Tour skvelým druhým miestom, vyhral Gaviria

Foto – AP
Foto – AP

Je to už 36. pódiové umiestnenie pre Petra Sagana na Tour de France.

Peter Sagan skončil v úvodnej etape na druhom mieste, porazil ho len Fernando Gaviria. Práve Kolumbijčan by mal byť najväčším Saganovým súperom v boji o zisk zeleného dresu.

„Bol som tam, ale dnes vyhral najsilnejší jazdec,“ povedal Sagan pre cyclingnews.com.

„Fernando bol vpredu a predviedol silný šprint. Ja som skončil druhý a som s tým spokojný. Nespadli sme, iní jazdci áno. Uvidíme, čo sa udeje zajtra. Nateraz moje karty vyzerajú veľmi dobre,“ dodal.

Takto vyzeral záver:

Pre Sagana je to na Tour de France už 19. druhé miesto v kariére a 36. pódiové umiestnenie. Sagan získal v etape dohromady 37 bodov do šprintérskej súťaže.

Lídrom bodovacej súťaže je víťaz Gaviria so 63 bodmi, no ten si zajtra oblečie žltý dres pre vedúceho pretekára celkového poradia. Do zeleného by sa tak mal obliecť práve Sagan.

Prvá desiatka v etape:

Sagan spoločne s Gaviriom vyzerali v špurte jednoznačne najsilnejšie; Sagan zdolal aj Kittela, Kristoffa či Groenewegena.

Prvá etapa absolútne nevyšla viacerým favoritom celkového poradia. Skupina s Froomom, Portem a Yatesom prišla až 50 sekúnd po víťazovi, Nairo Quintana dokonca stratil minútu a pol. Froome hneď v prvej etape utrpel pád.

Priebežné poradie bodovacej súťaže:

  1. Fernando Gaviria – 63 bodov
  2. Peter Sagan – 37 bodov
  3. Marcel Kittel – 24 bodov
  4. Alexander Kristoff – 24 bodov
  5. Jerome Cousin – 20 bodov
  6. Kevin Ledanois – 17 bodov
  7. Christophe Laporte – 16 bodov
  8. Yoann Offredo – 15 bodov
  9. Dylan Groenewegen – 14 bodov
  10. Michael Matthews – 12 bodov

Priebeh etapy:

201 kilometrov merajúca etapa z Noirmoutier-en-l’Île do Fontenay-le-Comte mala pokojný úvod. Prvý únik sa sformoval prakticky okamžite po oficiálnom štarte – pelotón doň pustil trojicu francúzskych jazdcov (Yoann Offredo, Jérôme Cousin a Kévin Ledanois).

Náskok úniku sa ustálil na približne troch až štyroch minútach, šprintérske tímy však vývoj kontrolovali. Trojica Francúzov prišla ako prvá na šprintérsku prémiu, pre pelotón tak zostalo k dispozícii trinásť šprintérskych bodov.

Šprint pelotónu vyhral Fernando Gaviria, ktorý potvrdil, že by mohol byť najväčším Saganovým súperom v boji o zelený dres. Sagan skončil na prémii na deviatom mieste a pripísal si sedem bodov.

Jazdci tímu Bora-Hansgrohe zvolili zaujímavú taktiku – špurtovalo ich viacero, aby odobrali body ďalším adeptom na zelený dres. Sagana tak na prémii predstihol aj jeho spolujazdec Maciej Bodnar.

Po šprintérskej prémii išlo už len o to, kedy pelotón dostihne vedúcu trojicu. Francúzom sa podarilo prísť na čele ešte na jedinú horskú prémiu, ktorú vyhral Kévin Ledanois – zajtra si tak oblečie bodkovaný dres.

Únik bol definitívne dostihnutý niekoľko kilometrov pred cieľom a rozhodol očakávaný šprintérsky záver. Najrýchlejší bol Kolumbijčan Fernando Gaviria.

Peter Sagan

Tour de France

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie