Problém Brazílie je oveľa hlbší ako Neymarovo simulovanie. Tím plný hviezd skončil už vo štvrťfinále

Foto – AP

Brazília hrala pred majstrovstvami sveta vynikajúco a v Rakúsku jej tlieskali aj domáci fanúšikovia. V Rusku ale skončila už vo štvrťfinále.

Pred takmer mesiacom na Štadióne Ernsta Happela vo Viedni šesť minút pred koncom zápasu odchádzal z ihriska Neymar, ktorého nahradilo šikovné krídlo Juventusu Turín Douglas Costa. Hoci Rakúšanom v priateľskom zápase – a v generálke Brazílie na svetový šampionát – strelil gól, celý štadión mu tlieskal. Ľuďom sa páčilo, ako hral: predviedol viacero skvelých akcií, bol neustále aktívny, skvele sa pohyboval.

Aj keď Brazílčanom vedeli Rakúšania spraviť sporadicky problémy v obrane, najmä prostredníctvom útočníka Marka Arnautovića, prirovnávaného k Švédovi Zlatanovi Ibrahimovićovi, duel počas pekného nedeľného popoludnia sa stal jednoznačnou záležitosťou favorita, hlavne po strelení prvého gólu Gabriela Jesusa ešte pred prestávkou.

Hneď ako sa Rakúsko odvážilo pokúsiť sa odpovedať na brazílsky gól a prešlo s trochu väčším počtom hráčov do ofenzívy, Brazílčania hrozili z neuveriteľne rýchlych protiútokov, v ktorých sú možno aj najlepší na svete. Spoluprácu Neymara, Jesusa, Williana a Coutinha bolo vždy veľmi náročné zastaviť – a po takejto kontre padol aj posledný tretí gól Coutinha.

Hviezda Neymar

Ešte predtým však ukázal svoju genialitu Neymar. V 63. minúte dostal pas na kraj šestnástky, ale neponáhľal sa so zakončením. Loptu si elegantne spracoval a stopér Aleksandar Dragović pred ním ustupoval. Naznačil strelu, zmätený Dragović spadol na zem a Neymar potom už len posunul loptu pomedzi nohy vybiehajúceho brankára Heinza Lindnera. Bol to jeden z najkrajších gólov za posledné týždne.

Neymar sa vo Viedni bavil futbalom a vyzeral byť vo vynikajúcej forme práve vtedy, keď to jeho krajina najviac potrebovala. Pred štyrmi rokmi na domácom šampionáte bol najväčšou hviezdou Brazílie, vo štvrťfinále s Kolumbiou sa však zranil a Brazílčania potom v semifinále slávne prehrali s Nemcami 1:7. 26-ročná hviezda žiarila rok po tom, ako sa po prestupe do Paríža Saint-Germain stala najdrahším futbalistom histórie; Neymar dúfal, že sa mu v Rusku konečne podarí vystúpiť z tieňa Cristiana Ronalda a Lionela Messiho.