Denník N

Pred dvoma rokmi na Euro cestoval ako fanúšik s kamarátmi, teraz je nečakaným anglickým hrdinom

Harry Maguire. (AP Photo/Francisco Seco)
Harry Maguire. (AP Photo/Francisco Seco)

Nikomu ani nenapadlo, že Harry Maguire raz bude hrať za anglickú reprezentáciu. Tréner Gareth Southgate si však všimol, akým kvalitným futbalistom je, a na MS v Rusku patrí k najlepším v tíme.

Hoci sa pred turnajom Anglicko v súvislosti s najväčšími favoritmi šampionátu takmer vôbec nespomínalo, zverenci Garetha Southgata sa po sobotňajšom víťazstve nad Švédskom (2:0) dostali až do semifinále, kde ich v pravdepodobne veľmi vyrovnanom dueli čaká Chorvátsko.

Southgate nemá s výnimkou útočníka Harryho Kana v kádri hviezdy svetového formátu, ale dokázal vybudovať fungujúci tím – a to sa Angličanom na žiadnom z posledných šampionátov nepodarilo. Hoci papierovo nevyzerá až tak silne, na ihrisku sa im darí a aj kritizovaní hráči prišli do Ruska s dobrou formou.

Defenzíva Angličanom zatiaľ funguje výborne. John Stones, určite jeden z najkvalitnejších stopérov na svete, v Manchestri City sedel aj na lavičke, no na MS je výborný pri bránení aj rozohrávke. Southgate k nemu do stredu posunul prioritne krajného obrancu Kyla Walkera.

Napravo nasadil Kierana Trippiera, o ktorom sa veľmi nehovorí, ale v Tottenhame počas celej sezóny hral dobre a posielal do šestnástky kvalitné centre. Predpokladalo sa, že naľavo bude nastupovať jeden z dvojice Ryan Bertrand – Danny Rose, ale Southgate sa v Rusku rozhodol dať šancu mimoriadne skúsenému Ashleymu Youngovi, ktorý je taktiež zatiaľ vynikajúci.

Poslednou súčasťou anglickej defenzívy je Harry Maguire – tvrdý a istý 25-ročný stopér, ktorý nerobí zbytočné chyby. Ešte pred pár rokmi by nikto nebol povedal, že raz bude hrať za Anglicko na majstrovstvách sveta. Vyrastal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

MS vo futbale

Teraz najčítanejšie