Denník N

Sagan vedie Tour de France. Vo svetových pelotónoch nenájdete podobného zberateľa dresov

Peter Sagan si preberá žltý dres. Foto – AP/Peter Dejong
Peter Sagan si preberá žltý dres. Foto – AP/Peter Dejong

Pre niektorých cyklistov je žltý dres prioritou, no nevlastnili ho zatiaľ ani na deň. Peter Sagan ho získal už druhý raz v kariére.

Peter Sagan sa po víťazstve v druhej etape dostal na čelo Tour de France. Žltý dres si oblečie po druhý raz v kariére; podarilo sa mu to aj v roku 2016, keď si ho obliekol v troch etapách.

V najbližšej tímovej časovke Bora nepatrí k favoritom, a tak je pravdepodobné, že oň aj hneď príde. Aj keď to tak možno nevyzerá, dočasné vlastníctvo žltého dresu sa minimálne vyrovná etapovému triumfu.

Nejde však len o to, že žltý dres je pre cyklistu niečím ako Stanley Cup pre hokejistu, a už vôbec nie o peniaze – za jeden deň v žltom Sagan dostane iba 300 eur.

Poznáte Romaina Bardeta?

Nosiť žltý dres na Tour de France je hlavne poctou a pocitom, ktorý nezažije len tak niekto. Ak patríte v posledných rokoch k pravidelným divákom Tour de France, určite vám niečo hovorí meno Romain Bardet.

Bardet je skvelým vrchárom a v posledných rokoch jednoznačne najlepším francúzskym cyklistom. Na Tour de France jazdí od roku 2013, keď skončil celkovo pätnásty. Odvtedy sa vždy umiestnil v najlepšej desiatke, predvlani bol druhý a vlani tretí.

Hovorí sa o ňom, že môže byť po dlhých rokoch prvým Francúzom, ktorý vyhrá Tour de France. Bardet pre to robí všetko, má stabilnú výkonnosť a dá sa naňho spoľahnúť, že bude vždy v popredí celkového poradia. Na ceste nechá spravidla maximum síl.

Napriek tomu sa mu za tých šesť rokov ešte ani raz nepodarilo obliecť si žltý dres. Ani na jednu etapu – a to sa pritom o jeho zisk snaží celú kariéru a obetoval mu všetko.

Ako vrchár to má určite ťažšie, no práve v tom spočíva vzácnosť Saganovho žltého dresu – nie je preňho najvyššou prioritou, a aj tak ho má. Aj to veľa vypovedá o jeho cyklistickej univerzálnosti.

Zberateľ dresov

Ak aj Sagan o žltý dres príde, prezlečie sa do zeleného a všetci jeho fanúšikovia dúfajú, že v ňom aj dorazí do Paríža.

Sagan je v profesionálnom pelotóne najúspešnejším zberateľom dresov za posledné roky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Peter Sagan

Tour de France

Teraz najčítanejšie