Sagan vedie Tour de France. Vo svetových pelotónoch nenájdete podobného zberateľa dresov

Pre niektorých cyklistov je žltý dres prioritou, no nevlastnili ho zatiaľ ani na deň. Peter Sagan ho získal už druhý raz v kariére.

Peter Sagan si preberá žltý dres. Foto – AP/Peter Dejong

Peter Sagan sa po víťazstve v druhej etape dostal na čelo Tour de France. Žltý dres si oblečie po druhý raz v kariére; podarilo sa mu to aj v roku 2016, keď si ho obliekol v troch etapách.

V najbližšej tímovej časovke Bora nepatrí k favoritom, a tak je pravdepodobné, že oň aj hneď príde. Aj keď to tak možno nevyzerá, dočasné vlastníctvo žltého dresu sa minimálne vyrovná etapovému triumfu.

Nejde však len o to, že žltý dres je pre cyklistu niečím ako Stanley Cup pre hokejistu, a už vôbec nie o peniaze – za jeden deň v žltom Sagan dostane iba 300 eur.

Poznáte Romaina Bardeta?

Nosiť žltý dres na Tour de France je hlavne poctou a pocitom, ktorý nezažije len tak niekto. Ak patríte v posledných rokoch k pravidelným divákom Tour de France, určite vám niečo hovorí meno Romain Bardet.

Bardet je skvelým vrchárom a v posledných rokoch jednoznačne najlepším francúzskym cyklistom. Na Tour de France jazdí od roku 2013, keď skončil celkovo pätnásty. Odvtedy sa vždy umiestnil v najlepšej desiatke, predvlani bol druhý a vlani tretí.

Hovorí sa o ňom, že môže byť po dlhých rokoch prvým Francúzom, ktorý vyhrá Tour de France. Bardet pre to robí všetko, má stabilnú výkonnosť a dá sa naňho spoľahnúť, že bude vždy v popredí celkového poradia. Na ceste nechá spravidla maximum síl.

Napriek tomu sa mu za tých šesť rokov ešte ani raz nepodarilo obliecť si žltý dres. Ani na jednu etapu – a to sa pritom o jeho zisk snaží celú kariéru a obetoval mu všetko.

Ako vrchár to má určite ťažšie, no práve v tom spočíva vzácnosť Saganovho žltého dresu – nie je preňho najvyššou prioritou, a aj tak ho má. Aj to veľa vypovedá o jeho cyklistickej univerzálnosti.

Zberateľ dresov

Ak aj Sagan o žltý dres príde, prezlečie sa do zeleného a všetci jeho fanúšikovia dúfajú, že v ňom aj dorazí do Paríža.

Sagan je v profesionálnom pelotóne najúspešnejším zberateľom dresov za posledné roky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Peter Sagan

Tour de France

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |