Denník N

Bývalý tréner Sagana: Petrovým najväčším nepriateľom by nemali byť samotní súperi

Peter Sagan. Foto - ap
Peter Sagan. Foto – ap

„Ešte by som neodpisoval ani Kristoffa či Démara. Rýchlostných prémií a dojazdov je veľmi veľa. Myslím si, že ani stobodový náskok ešte nie je rozhodujúci,“ hovorí Peter Zánický.

Peter Zánický je bývalým mládežníckym trénerom Petra Sagana. Hovorí, že po Saganovom 80-kilometrovom úniku na spoločných majstrovstvách Česka a Slovenska tušil, že bude mať silný úvod Tour de France. Predpokladá, že Sagan bude aktívny aj v horách, kde vráti pomoc Rafalovi Majkovi. Tímovú časovku považuje za hlavný dôvod neúčasti Juraja Sagana na Tour. 

Peter Sagan ešte nikdy nemal lepší úvod do Tour de France. Čo hovoríte na jeho formu?

Gradovala. Aj keď v Kalifornii po prvý raz nevyhral žiadnu etapu, vedel som, že od Okolo Švajčiarska je veľmi dobre pripravený. Veľký optimizmus mi vliali spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska. Nejde o veľké preteky, ale nebola to jednoduchá trať. 80-kilometrovým únikom ukázal, že si verí. Tušil som, že v prvých etapách bude patriť medzi najlepších.

Čo prvé dve etapy naznačili o Petrových šanciach na zelený dres?

Petrova dominancia, aj v klasikárskych etapách, bude asi ešte stále väčšia a väčšia. Povedal by som, že pri jeho forme by jeho najväčším nepriateľom ani nemali byť samotní súperi, ale ohrozenie pádmi. Videli sme, že ich zatiaľ bolo veľmi veľa.

V bodovacej súťaži má pred druhým Gaviriom náskok 26 bodov, tretí Kristoff má už väčší odstup. Je Kolumbijčan jeho jediným reálnym súperom?

Druhá etapa bola veľmi neštandardná a musíme si povedať, že ak by v jej závere nedošlo k pádu, Gaviria by si náskok v bodovacej súťaži uhájil. V tomto sa karta môže kedykoľvek obrátiť. Bohužiaľ, pádov bolo v prvých etapách dosť. Bodaj by už nebol žiadny, ale príliš tomu neverím. Ešte by som neodpisoval ani Kristoffa či Démara. Rýchlostných prémií a dojazdov je veľmi veľa. Myslím si, že ani stobodový náskok ešte nie je rozhodujúci. Minimálne dvaja pretekári budú mať bodovaciu súťaž ako zadné vrátka. Aj keby boli s veľkým odstupom za Petrom, tak budú tie bodíky zbierať, pretože do Paríža je ďaleko a nikto nevie, čo sa môže stať.

O možnom páde hovoríte ako o najväčšej hrozbe pre Petra Sagana. Jemu sa však zatiaľ na Tour de France podobné situácie vyhýbajú. Čím to je? Je o niečo šikovnejší než ostatní šprintéri?

Dúfam, že to nezakríkneme, ale nielen na Tour de France, ale aj celkovo. Ak si vezmeme, koľko

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Peter Sagan

Tour de France

Teraz najčítanejšie