Denník N

Chaos v britskej vláde, po ministrovi pre brexit rezignoval aj Boris Johnson

David Davis patrí k zástancom tvrdého brexitu. Foto – TASR/AP
David Davis patrí k zástancom tvrdého brexitu. Foto – TASR/AP

Za posledných 24 hodín rezignovali dvaja ministri Mayovej vlády.

To, že britský minister pre brexit David Davis nebol spokojný, ako premiérka Theresa Mayová rokuje o vystúpení krajiny z EÚ, nebolo žiadne tajomstvo. Piatkové odsúhlasenie Mayovej vlády, ako by mali vyzerať vzťahy Británie s Úniou po brexite, však už na neho bolo priveľa.

V nedeľu poslal Davis premiérke Mayovej listom svoju rezignáciu. „Zdá sa čoraz menej pravdepodobné, že vláda vedená konzervatívcami bude schopná splniť sľub opustiť colnú úniu a jednotný trh. Som presvedčený o tom, že postoj britskej vlády nebude viesť len k ďalším požiadavkám o ústupky. Všeobecné smerovanie politiky nám v najlepšom prípade ponechá slabú vyjednávaciu a možno aj neodvratnú pozíciu,“ napísal v liste.

Davis týmito slovami reagoval na dokument prijatý v piatok.

Na základe neho má byť zachovaný priateľský obchod s tovarmi z EÚ, zabraňuje hraničným kontrolám a tarifám, ktorých sa najviac obávajú výrobné spoločnosti. Naopak, návrh podporuje odhodlanie Londýna skoncovať s voľným pohybom osôb, nadradenosťou súdov EÚ a platbami do bruselskej pokladnice. Británia chce byť tiež nezávislejšia pri finančných službách.

V pondelkovom programe BBC Davis povedal, že preňho nie je udržateľné zastávať svoju pozíciu a snažiť sa presvedčiť konzervatívnych poslancov, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie