Denník N

Po vlaňajšej kritike pokračuje cena pre umelcov s novým tímom

Z výstavy minuloročných finalistov Ceny Oskára Čepana v Nitrianskej galérii. Foto – Lukáš Baťo
Z výstavy minuloročných finalistov Ceny Oskára Čepana v Nitrianskej galérii. Foto – Lukáš Baťo

Vlani sa Cena Oskára Čepana pre mladých umelcov takmer skončila po ostrej kritike zo strany finalistov. Dnes má nový tím aj nového partnera, finalistov aktuálneho ročníka oznámi v utorok.

Cena Oskára Čepana pre mladých umelcov sa na Slovensku udeľuje od roku 1996. Vlani to však vyzeralo, že jej história sa možno definitívne skončí. Roky malo ocenenie problém s organizáciou, s rešpektom umeleckej scény aj s peniazmi, čo sa v posledných rokoch zlepšovalo, no nikdy nečelilo až takej ostrej kritike ako minulý rok zo strany finalistov.

Teraz má cena nový organizačný tím aj finančného partnera a zajtra oznámi mená finalistov aktuálneho ročníka. „Ideme ďalej,“ odkazujú v skratke organizátorky.

„Keby táto cena nikoho nezaujímala, ešte len to by bolo zlé. Lenže tak to nie je, scéna o nej hovorí, lebo k nej má vzťah, berie ju osobne, a to je dobré,“ hovorí Lucia Miklošková, ktorá zastáva pozíciu koordinátorky. Ako súčasť nového tímu ju oslovil ešte Christian Potiron, bývalý šéf Nadácie – Centrum súčasného umenia, ktorá je hlavným organizátorom ceny.

Do tímu prizval aj kurátorku Slovenskej národnej galérie Luciu Gregorovú Stach, ktorá bude odbornou konzultantkou ceny a kurátorkou výstavy finalistov, zároveň sa stala aj novou členkou správnej rady nadácie.

Christian Potiron zo svojej pozície riaditeľa odišiel. Od 1. júla je novou riaditeľkou nadácie kurátorka Lucia Gavulová, ktorá má s organizáciou ceny skúsenosti z minulosti.

Christian Potiron z pozície riaditeľa Nadácie – Centrum súčasného umenia odstúpil. Foto – Lukáš Baťo

Aký bude tento rok

„Vždy som hovoril, že Cena Oskára Čepana – to nie som ja, ale môže to byť pokojne aj niekto iný, kto ju bude viesť. Som rád, že sme rozbehli nový tím, dohodli spolupráce a že ocenenie nemusí vynechať jeden ročník, čo by bolo nevýhodné vo viacerých smeroch – voči verejnosti, partnerom aj voči umelcom. Myslím si, že je dôležité, aby cena pokračovala a vyvíjala sa ďalej,“ hovorí Christian Potiron.

Už vlani časť kritiky na svoju adresu a organizačný tím prijal, je však presvedčený, že bola až príliš silná, a svoju energiu chce venovať radšej iným projektom.

Spolu s vynoveným tímom ešte dohodli spoluprácu na organizácii výstav finalistov a laureátov v Novej synagóge v Žiline a vo Východoslovenskej galérii v Košiciach, kde by mali rotovať.

Tretím mestom a miestom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie