Denník N

Propaganda zažíva svoju zlatú éru, tvrdí poľský odborník na animáciu (+video)

Foto - Juraj Starovecký
Foto – Juraj Starovecký

Americká propaganda bola hlúpa rovnako ako tá sovietska, tvrdí Michał Bobrowski.

MICHAŁ BOBROWSKI je najväčším znalcom animovanej propagandy v Európe. Venuje sa histórii tendenčných kreslených obrázkov od  začiatku 20. storočia cez vojnové obdobie, keď kreslený Mickey Mouse bojoval proti nacistom, až po ich rozkvet za studenej vojny, keď CIA financovala snímku Zvieracia farma a Sovieti nakrúcali agitky o zákerných kapitalistoch.

Hovorí, že propaganda nezmizla a dnes zažíva zlatú éru. „Front vedie medzi európskymi nacionalistami a islamskými fundamentalistami,“ vysvetľoval na žilinskom festivale animácie Fest Anča.

Zažívame renesanciu propagandy?

Za posledné desaťročie určite. Po útlme v 90. rokoch sa situácia obracia. Objavili sa nové formy distribúcie audiovizuálneho obsahu, teda aj propagandy.

V čom sa dnešná propaganda líši od tej minulej?

Používa techniky zo studenej vojny, je však modernejšia štýlom aj spôsobom podania posolstva. Napokon, súčasné propagandistické videá vytvára generácia 90. rokov odchovaná klipmi na MTV.

Zoberte si ruskú snímku s názvom Som ruský okupant. Vznikla lacným spôsobom v softvéri Adobe After Effects, je však veľmi efektívna. Je to virál nielen v Rusku, veria jej na celom svete ľudia, ktorým neprekáža jej otvorene proputinovské posolstvo: Rusko vykresľuje ako krajinu, ktorá na územia, čo okupuje, prináša poriadok a civilizáciu.

Pokusy o propagandu sú aj v hraných filmoch, animácia je však jednoduchšia, priamočiara, lacnejšia. Preto sa dnes, tak ako v ére druhej svetovej vojny, stáva vhodným nositeľom ideológii.

Som ruský okupant (2015)

Ktoré krajiny sú najväčší producenti propagandy?

Tvorcovia sú rozptýlení na webe, majú rôzne pohnútky aj ideológie. Medzi veľkých producentov rátame Rusko, v Európe sú to nacionalistické politické strany. Veľa internetovej animovanej propagandy hralo rolu v hlasovaní o brexite.

Vyzerá to tak, že propagandistická vojna má svoj hlavný front medzi európskymi nacionalistami a islamskými fundamentalistami, množstvo videí je prácou ISIS. Pritom platí, že jedna strana nemôže bez druhej jestvovať. Navzájom sa potrebujú.

Michał Bobrowski

Pôsobí na Jagellonskej univerzite v Krakove. Vydal knihu Akira Kurosawa: Artist of the Borderlands, je spolueditorom monografie Obsession. Perversion, Rebellion, Twisted Dreams of Central European Animation. Je programovým riaditeľom festivalu Stoptrik.

Ako je to s propagandou v Poľsku?

Poľská vláda štedro propagandu podporuje. Najprv chcela nakrúcať veľkofilmy v hollywoodskom štýle, to jej zatiaľ príliš nevychádza, preto sa preorientovala na animované 3D videá o poľských dejinách a národných hrdinoch. Platí ich

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie