Denník N

Trump nominoval na post sudcu najvyššieho súdu tvrdého konzervatívca a bývalého poradcu Georgea Busha mladšieho

Trump nominoval na post sudcu najvyššieho súdu 53-ročného Bretta Kavanaugha. Foto – TASR/AP
Trump nominoval na post sudcu najvyššieho súdu 53-ročného Bretta Kavanaugha. Foto – TASR/AP

Po zverejnení Trumpovej nominácie je reálne, že sa najvyšší súd vychýli ešte viac v prospech konzervatívcov.

Americký prezident Donald Trump v pondelok večer oznámil meno sudcu, ktorého nominuje na pozíciu v americkom najvyššom súde.

„Dnes večer je mojou cťou a privilégiom nominovať sudcu Bretta Kavanaugha do Najvyššieho súdu USA. V Amerike nie je nikto, kto by bol na túto pozíciu kvalifikovanejší a kto by si ju viac zaslúžil. Brett Kavanaugh je jedným z najlepších a najbystrejších právnikov našej doby. Má bezchybné referencie, neprekonateľnú kvalifikáciu a dokázanú oddanosť spravodlivosti,“ povedal na pondelkovej tlačovej konferencii americký prezident Donald Trump.

Meno posledného, deviateho sudcu najdôležitejšieho súdu v USA sa s napätím očakávalo po tom, čo odchod do dôchodku ohlásil dlhoročný sudca, 81-ročný Anthony Kennedy. Práve ten bol počas svojho 30-ročného pôsobenia (menoval ho ešte Ronald Reagan v roku 1988) považovaný za ideologicky nevyhraneného sudcu, ktorý sa často priklonil aj k liberálnejším verdiktom v citlivých veciach, ako boli potraty alebo práva LGBT skupiny.

Práve jeho hlas bol často jazýčkom na váhach v 9-člennom najvyššom súde, kde sú štyria liberálnejší a štyria konzervatívnejší sudcovia.

Bushov poradca

Práve to sa s príchodom 53-ročného Kavanaugha môže rýchlo zmeniť. Kavanaugh je presvedčeným kresťanom, pričom navštevoval jezuitskú strednú školu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie