Denník N

Po sedemnástich dňoch sú vonku. Z thajskej jaskyne vyslobodili všetkých futbalistov aj trénera

Foto – Elon Musk
Foto – Elon Musk

Aktualizované 13:59: V utorok z jaskyne vyšli posledné štyri deti a tréner. Rodičia vyslobodené deti videli zatiaľ iba cez sklo, dve majú príznaky pľúcnej infekcie.

Príbeh mladých futbalistov uväznených v thajskej jaskyni sa v utorok môže uzavrieť. Z jaskyne vyslobodili zostávajúcich štyroch futbalistov a napokon ako posledného aj 25-ročného trénera. V jaskyni poslední z nich strávili sedemnásť dní.

Tretí deň záchrannej operácie sa začal v utorok o 10. hodine doobeda (na Slovensku je o päť hodín menej), do jaskyne vošlo 19 potápačov. O druhej poobede nášho času jednotka thajského námorníctva SEAL potvrdila, že v jaskyni zostávajú iba štyri „žaby“, teda štyria členovia záchranárskeho tímu.

„Nie sme si istí, či ide o zázrak, vedu alebo čo. Všetci trinásti členovia futbalového tímu Diviaci sú teraz vonku z jaskyne,“ napísali na Facebooku.

Jednotka už vopred chystala na utorok večer oslavu. „Dnes je 10. júla 2018. Bude to dlhší deň ako tie predchádzajúce. Dnes budeme spolu oslavovať,“ napísala na Facebooku jednotka SEAL ešte ráno.

Po správach o poslednom zachránenom sa v tábore ozývali podľa reportéra Guardianu radostné výkriky a potlesk. Chlapcov a trénera postupne odvážali do nemocnice za kamarátmi.

Hoci v oblasti od jednej hodiny v noci pršalo, podľa záchranárov to prípravu na záchranu neovplyvnilo. Záchranári ráno očakávali, že zostávajúci ľudia (medzi nimi bol aj najmladší 11-ročný chlapec) by sa z jaskyne mohli dostať ešte rýchlejšie ako v pondelok a nedeľu, čo sa aj potvrdilo. Kým prvý deň to bolo 11 hodín, v pondelok už len 9 hodín.

Neuveriteľne silné deti

Cesta z jaskyne nebola jednoduchá. Chlapci museli prejsť vzdialenosť 3,2 kilometra. Na ceste von museli kráčať, plaziť sa, liezť aj sa potápať, no nie je jasné, ako dlho. Dánsky záchranár Ivan Karadzic, ktorý je na mieste, chválil odvahu a pokoj futbalistov, ktorí sú vo veku od 11 do 17 rokov.

„Boli prinútení urobiť niečo, čo ešte nikdy žiadne dieťa pred nimi neurobilo. Neexistuje,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie