Denník N

Na predmestiach Paríža vyrastá viac talentov ako v Brazílii. Chlapci z ťažkých pomerov idú za titulom majstrov sveta

Foto – AP/Laurent Cipriani
Foto – AP/Laurent Cipriani

Futbalisti z okrajových častí Paríža tvoria jadro francúzskej reprezentácie.

V širšom okolí Paríža žije dokopy okolo dvanásť miliónov ľudí, zvyčajne robotníkov. Prisťahovalecké komunity v hlavnom meste Francúzska sa v médiách často spájajú s terorizmom, so sociálnymi nepokojmi a s ťažšími životnými podmienkami, ide však aj o obrovský zdroj futbalových talentov.

Bývalý tréner londýnskeho Arsenalu Arsène Wenger pred desiatimi rokmi povedal, že oblasť Paríža je druhou najlepšou liahňou mladých hráčov hneď po São Paule, ale v súčasnosti zrejme už brazílske mesto predbehla.

V aktuálnom kádri francúzskej reprezentácie na MS v Rusku pochádza až osem hráčov z parížskych predmestí alebo „satelitných mestečiek“, tzv. banlieues, vytvárajúcich „väčší Paríž“ (tzv. Île-de-France).

Okrem 19-ročného Kyliana Mbappého (z Bondy), ktorý sa na svetovom šampionáte stal kľúčovým hráčom francúzskeho národného tímu, v tejto oblasti vyrastali aj Paul Pogba (v Roissy-en-Brie), N’Golo Kanté (Suresnes), Blaise Matuidi (Fontenay-sous-Bois) či Benjamin Mendy (Longjumeau).

Okrem nich z Paríža pochádza aj náhradný brankár Alphonse Areola, Presnel Kimpembe a Steven Nzonzi.

Organizovaný futbal

Pre chlapcov, ktorí dnes na predmestiach Paríža hrajú, je najväčším vzorom práve Mbappé. Ten ešte pred pár rokmi behal na rovnakých ihriskách ako oni, ale dnes už je po Neymarovi druhým najdrahším hráčom v histórii futbalu.

Tí najlepší v dospelosti reprezentujú Francúzsko, ale mnohí hrajú aj za krajiny svojich predkov – napríklad Riyad Mahrez, pred dvoma rokmi najlepší hráč anglickej Premier League a majster s Leicestrom City, nastupuje za Alžírsko. Hráči z Paríža tvorili aj jadro reprezentácie Maroka na svetovom šampionáte, zopár ich hralo i za Senegal.

Napriek tomu, že bývajú v chudobných štvrtiach, miestni futbalisti majú na tréning a hru vytvorené pomerne kvalitné podmienky. V detstve hrajú na malých ihriskách medzi panelákmi v tvrdých zápasoch, kde nie sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

MS vo futbale

Teraz najčítanejšie