Chceli konkurovať Tour de France. Ako v USA organizovali Tour de Trump

Súčasný americký prezident raz sponzoroval cyklistické preteky a chcel sa vyrovnať Tour de France.

Väčšina cyklistických pretekov je pomenovaná podľa lokality, v ktorej sa konajú, niektoré nesú mená slávnych cyklistov, a jedny etapové preteky sa kedysi volali Tour de Trump.

Súčasný americký prezident bol v 80. rokoch už ostrieľaným obchodným magnátom a v roku 1989 sponzoroval dovtedy najväčšie etapové preteky v Amerike.

Podľa dobového článku v New York Times sa najskôr zdráhal prepožičať pretekom svoje meno, no po dvadsiatich sekundách si to premyslel a vyhlásil, že je to skvelý nápad.

„Myslím si, že tieto preteky môžu byť v budúcnosti obrovskou udalosťou, schopnou veľmi dobre konkurovať Tour de France,“ povedal vtedy Trump pre NBC.

Finiš pred kasínom

Trump bol a stále je majstrom sebaprezentácie, a tak vyzerali aj jeho cyklistické preteky. Pre pretekárov zaistil 250-tisíc dolárov, víťaz bral 50-tisíc.

Podľa portálu granfondoguide.com Trumpovo meno získalo pretekom takú publicitu, že ich nielenže odvysielala NBC, ale priame prenosy si mohli pozrieť ľudia vo vyše sto krajinách po celom svete.

Preteky mali desať etáp, obsahovali aj kratšie kritériá a dve časovky, z ktorých jedna bola tímová. Preteky prilákali osem profesionálnych tímov, ktoré doplnilo jedenásť amatérskych.

Na štarte sa objavili viaceré známe mená, napríklad prvý americký víťaz Tour de France Greg LeMond a víťaz Giro d’Italia Andrew Hampsten.

Štandardné cyklistické preteky sprevádzajú davy nadšených fanúšikov, no Tour de Trump rozhodne neboli štandardnými pretekmi.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.