Denník N

Ruskí Noční vlci na blogu tvrdia, že mieria do Bratislavy

Líder Nočných vlkov Alexander Zaldostanov, prezývaný Chirurg, s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Foto – TASR
Líder Nočných vlkov Alexander Zaldostanov, prezývaný Chirurg, s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Foto – TASR

Aktualizované 15.30 – Ruskí motorkári by do Bratislavy mali prísť z Maďarska, Ostravy a Balkánu. Chcú sa zísť na Slavíne a odtiaľ pokračovať do Rakúska a Nemecka.

„Napriek tomu, že všetky hraničné priechody mali zakázané pustiť Nočných vlkov, hranice Európskej únie sme prekročili,“ oznámil šéf ruského motorkárskeho klubu Noční vlci Alexander Zaldostanov prezývaný Chirurg. „Teraz sa naši chlapci vydali na plánovanú cestu. Cieľ – Bratislava.“

O ceste ruských motorkárov informuje server idnes.cz. Časť skupiny by v tejto chvíli mala byť v Ostrave, kde chystajú oslavy výročia konca vojny spolu s ruským konzulátom. Ďalší zrejme mieria do Bratislavy z Maďarska. Na Slovensku by sa mali spojiť a pokračovať v ceste do Rakúska a Nemecka.

Ruský konzulát v Ostrave pre Českú televíziu informáciu poprel. Podľa ich stanoviska motorkári do mesta neprišli. Hovorca radnice v neďalekej Opave však povedal, že má informácie o dvoch ruských motorkároch, ktorí tadiaľ prešli a smerovali k ostravskému pamätníku konca vojny.

Popoludní reportér idnes.cz z Ostravy napísal, že pri pamätníku sa objavila skupinka Rusov v motorkárskom oblečení. K pamätníku položili veniec s ruskou stuhou a prečítali krátky prejav.

Idú vraj z troch smerov

Putinov obľúbený motorkársky gang Noční vlci informácie o smerovaní do Bratislavy pridal na svojom blogu. Na Slovensko podľa neho smerujú tri skupiny bajkerov, tu by sa mali spojiť a vyraziť na cestu ďalej spolu.

„Prvá skupina po návšteve Osvienčimu pokračuje na Brno, kde sa plánuje uctenie si pamiatky vyše tritisíc vojakov Červenej armády, a potom pôjdu k pamätníku na Slavíne,“ napísal na blogu Zaldostanov.

Druhá skupina vyrazila z Budapešti smerom na cintorín v Kerepeši, kde sú tiež pochovaní sovietski vojaci. Tretia skupina vlkov by sa k nim mala pridať z Balkánu.

Slovák Marián Farkaš, ktorý sa považuje za zástupcu neexistujúceho Novoruska, čiže častí východnej Ukrajiny ovládanej proruskými separatistami, sa už motorkárov na blogu stihol spýtať, či sa s nimi môže stretnúť.

Kaliňák nič nezakazuje

Slovenský minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) v súvislosti s možným príjazdom Nočných vlkov povedal, že polícia sa bude venovať iba tomu, kto poruší zákon.

„Polícia sa venuje všetkým, ktorí porušia zákon. Či niečo ukradnú, či porušia dopravné predpisy, alebo niekoho ohrozujú násilím. Ktokoľvek poruší zákon, bude potrestaný. Ak tak urobí cudzinec, je zvykom, že je vyhostený.“

Niektoré krajiny Európskej únie vstupu motorkárskeho klubu aktívne bránili. Poľský minister Grzegorz Schetyna hovoril o „demonštrácii a politickej provokácii, ktorá neprospieva poľsko-ruským vzťahom“. Niektorých motorkárov na hranici otočila aj Litva.

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák už skôr povedal, že Slovensko rešpektuje voľný pohyb osôb a na prejazd Slovenskom im budú stačiť nemecké víza, ktoré dostali. Medzi slovenskými diplomatmi je však akcia Nočných vlkov vnímaná ako istá odveta za presun americkej obrnenej vojenskej techniky z Pobaltia cez Poľsko a Česko do Nemecka.

Teraz najčítanejšie