Francúzi na MS: Tak trochu hádanka, tak trochu nuda, tak trochu skvelí

Mohli by hrať krajšie, dokážu to. Mohli by dať aj viac gólov, majú na to. Namiesto toho hrajú presne tak, aby vyhrali majstrovstvá sveta.

Hodnotíme semifinále Francúzsko – Belgicko:

Francúzi mali hrať krásny futbal, a nehrajú; nemali byť vo finále favoritmi, a budú.

Celé majstrovstvá sú zvláštne, chýbajú tradiční favoriti. Taliani a Holanďania sa ani nekvalifikovali, Nemcov ste si ani nevšimli, Argentína hrala čím kratšie, tým lepšie a Angličania sa už za najlepších nepovažujú ani sami pred sebou.

Favoritom bola Brazília, ale tá vypadla s Belgickom, o ktorom sa šepkalo, že by dobre utajeným favoritom mohlo byť, ale to len dovtedy, kým nevypadlo práve s Francúzskom.
A tak ostali Francúzi – tak trochu hádanka, tak trochu nuda, tak trochu skvelí.

Čo charakterizuje majstrov sveta

Vlastne ukážkovo mrhajú potenciálom: majú zostavu v hodnote hrubého domáceho produktu menšej krajiny tretieho sveta, a napriek tomu sotva očarili. V prvom zápase potrebovali penaltu

a vlastný gól na to, aby porazili Austráliu, jeden skúpy gól dali Peru a potom sa uspokojili s nudnou bezgólovou remízou s Dánskom. Sotva úžasné.
Potom však prišlo osemfinále s Argentínou a Francúzsko vyhralo 4:3.

Bol to zvláštny zápas – Argentína bola vyrovnaným súperom azda pätnásť minút z deväťdesiatich. Chvíľu vyzerala, že má herný plán a kvalitu na to, aby ho presadila; inak to bola jasná záležitosť, ktorá sa v skutočnosti odohrala takto:

Len čo Argentína so šťastím a nezaslúžene vyhrávala, Francúzi na chvíľu hrali tak, ako by sme chceli, aby hrali vždy. Vybavili to za desať minút: Mbappé dal dva góly a Pavard zas najkrajší gól šampionátu. 4:3 je skresľujúci výsledok, pôsobí vyrovnaným dojmom, ale vyrovnaný zápas to nebol. Skôr ukázal to, čo je pre Francúzov typické.

Mohli by hrať krajšie, dokážu to. Mohli by dať aj viac gólov, majú na to. Namiesto toho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.